پرتاب تعداد دیگری ماهواره استارلینک جاروی آمریکایی ۴۸ ماهواره را به مدار زمین برد

۴۸ ماهواره اینترنتی ˮاستارلینکˮ شرکت ˮاسپیس ایکسˮ طی ماموریت جدیدی، با موفقیت به مدار زمین پرتاب شدند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX)، گروه دیگری از ماهواره های اینترنتی “استارلینک”(Starlink) را با موفقیت پرتاب کرد.
یک موشک دو مرحله ای “فالکون۹”(Falcon ۹)، ۴۸ ماهواره استارلینک را از پایگاه فضایی “کیپ کاناورال”(Cape Canaveral) در فلوریدا به مدار زمین برد. اولین مرحله موشک بعد از پرتاب، به زمین بازگشت.
مدیر پرتاب شرکت اسپیس ایکس، درست قبل از پرتاب اظهار داشت: زمان آن رسیده است که “جاروی آمریکایی” پرواز کند و صدای آزادی را بشنویم.
این جمله، پاسخی آشکار به “دیمیتری روگوزین”(Dmitry Rogozin)، رییس آژانس فضایی روسیه بود که هفته گذشته بعد از اینکه روسیه در بحبوحه تحریم های اقتصادی بعد از تهاجم این کشور به اوکراین، فروش موتورهای موشکی خودرا به آمریکا متوقف کرد، اظهار داشت: بگذارید جاروهایشان را با چیز دیگری به پرواز درآورند.
“ایلان ماسک”(Elon Musk)، مدیر عامل اسپیس ایکس نیز در یک پست توییتری به نظرات روگوزین پاسخ داد و فالکون۹ را یک جاروی آمریکایی قابل اعتماد خواند. همین طور اسپیس ایکس، پایانه های استارلینک را برای مساعدت با بازیابی ارتباطات و خدمات اینترنتی در سراسر کشور در اختیار اوکراین قرار داده و توجه خودرا بر امنیت سایبری متمرکز کرده است تا از بروز پارازیت پیشگیری کند.
ایلان ماسک بعد از پرتاب موفقیت آمیز در توئیتی نوشت: ۴۸ استارلینک دیگر اکنون به مدار رسیدند.
استارلینک، گروهی از ماهواره های پهنای باند است که اسپیس ایکس آنها را در مدار پایین زمین جمع می کند. این شرکت از سال ۲۰۱۹ تاکنون، بیش از ۲۰۰۰ ماهواره استارلینک را راه اندازی کرده است و تعداد بیشتری را نیز در آینده نزدیک عرضه خواهدنمود.
اسپیس ایکس، مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را در اختیار دارد و برای ۳۰ هزار ماهواره دیگر نیز درخواست تایید کرده است. ماموریت جدید استارلینک موسوم به “Starlink ۴-۱۰”، چهل و یکمین پرتاب را برای این ماهواره ها رقم زد.
اسپیس ایکس ماه گذشته، حدودا یک گروه کامل از ماهواره های استارلینک را به سبب طوفان خورشیدی از دست داد که موجب شد ده ها ماهواره از فضا سقوط کنند و چند روز بعد از پرتاب در جو زمین بسوزند. اسپیس ایکس از آن زمان برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، ارتفاع استقرار ابتدایی خودرا افزایش داده است.
اسپیس ایکس اظهار داشت که پرتاب روز چهارشنبه، چهارمین پرواز و فرود را برای مرحله اول فالکون۹ رقم زد. همین طور این تقویت کننده، ماموریت “Arabsat-۶A” را در آوریل ۲۰۱۹، “STP-۲” را برای ارتش آمریکا در ژوئن ۲۰۱۹ و ماهواره ایتالیایی رصد زمین موسوم به “COSMO-SkyMed” را در ژانویه پرتاب کرد.
دو ماموریت نخست این لیست یعنی Arabsat-۶A و STP-۲ توسط موشک بزرگ “فالکون هوی”(Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس انجام گرفت و ماهواره COSMO-SkyMed، توسط فالکون۹ پرتاب شد.