روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟

نیوزتل: می توان گفت امروزه کافئین به یک خوراکی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره افراد بدل شده است، اما چه میزان مصرف روزانه آن معقول است؟
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، صبح زود بیدار شدن از خواب می تواند بسیار دشوار باشد و کوشش برای تمرکز روی کارها بدون نوشیدن قهوه برای خیلی از افراد دشوارتر هم هست.
هنگامی که یک فرد، بالغ و مستقل می شود، نمی تواند به راحتی برای همه چیز در زندگی خود وقت بگذارد. مدیریت فرزندان، زندگی اجتماعی، کار و تمام کارهای دیگر یک آشفتگی بزرگ است. بدین سبب به قهوه و در واقع کافئین نیاز پیدا می کند، برای اینکه با کمتر خوابیدن می تواند زمان بیشتری برای سر و سامان دادن به کارها داشته باشد.
اما قهوه بهترین دوست شما نیست. با اینکه مصرف معقول و به اندازه آن می تواند هوشیاری به همراه داشته باشد و سالم باشد، اما مصرف زیاد آن می تواند منجر به عوارضی برای سلامتی شود.
پژوهشگران می گویند حداکثر ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای بزرگسالان بی خطر است. این میزان از کافئین تقریباً برابر با چهار فنجان قهوه دم کرده، ۱۰ قوطی کولا یا دو فنجان نوشابه انرژی زا است.
در صورتیکه نوشیدن بیشتر از چهار فنجان قهوه در روز می تواند موجب میگرن، بی خوابی، عصبی شدن، بی قراری و موارد مضر دیگر شود.
مطالعه ای با عنوان “الگوی عملکرد یکپارچه برای پیش بینی اثرات خواب و کافئین” که نخستین مدل ریاضی را برای پیش بینی عملکرد زمان واکنش انسان در طیف گسترده ای از برنامه خواب و دوزهای کافئین در هر دو شرایط آزمایشگاهی و میدانی ارائه می دهد، به این مساله پرداخته است.
دکتر “ژاک ریفمن” از بخش تحقیقات پزشکی ارتش آمریکا و فرماندهی می گوید: این مدل حاصل ۱۰ سال تحقیق روی محرومیت از خواب به واسطه مصرف بیش از اندازه کافئین است. انسان ها چگونه به محرومیت از خواب مداوم ۶۰ ساعته واکنش نشان می دهند و با سه ساعت خواب شبانه طی ۱۰ روز چه تفاوتی دارد؟ آنچه ما انجام می دهیم، ساخت معادلات ریاضی است که این پدیده را توصیف کند.
در این مطالعه، ۱۴ ترکیب متمایز از کمبود خواب و مصرف دوزهای متفاوت کافئین برای پیش بینی عملکرد متوسط مورد استفاده قرار گرفت.
در این مطالعه، افراد به مقدارهای متفاوت کافئین مصرف می کردند، در صورتیکه هر کدام به میزان متفاوتی کسری خواب داشتند.
در نهایت طبق این تحقیقات مشخص شد:
اگر شما یک شب پنج ساعت می خوابید، هنگام بیدار شدن باید دو فنجان قهوه ملایم و دو فنجان دیگر پس از گذشت چهار ساعت بنوشید.
اگر به اندازه کافی خوابیده باشید، اما در شیفت شب کار می کنید، دو فنجان قهوه ملایم درست پیش از شروع کار بنوشید.
اگر فرصت کافی برای خوابیدن طی یک یا دو روز پشت سر هم ندارید نیز باید ۲ فنجان قهوه در نیمه شب، ۲ فنجان ۴ بامداد و ۲ فنجان نیز ۸ بامداد بنوشید.
“ریفمن” می گوید شما باید از عدم مصرف کافئین بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم در آن واحد مطمئن باشید و هدف باید این باشد که از کافئین حداکثر بهره را ببرید.

منبع: