نائب رئیس شرکت زیرساخت: تماس ایران به عراق ارزانتر است، خانواده ها با زوار تماس بگیرند

به گزارش نیوزتل نایب رییس شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: زوار اربعین حسینی به خانواده و آشنایان خود بگویند تا بیشتر از ایران با آنها تماس گرفته شود. چونکه تماس از ایران به سمت عراق ارزان تر است.
به گزارش نیوزتل به نقل از شرکت ارتباطات زیرساخت، سجاد بنابی اظهار داشت: یکی از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه هماهنگی برای ایام اربعین امسال این بود که به اپراتورهای داخلی کمک شد تا با همکاری اپراتورهای عراقی، شاهد عرضه اینترنت مجانی پرسرعت به زائرین حسینی(ع) در بعضی نقاط در راه پیاده ‎روی اربعین باشیم.
وی با اشاره به اینکه مذاکرات مفصلی بین ما و طرف عراقی جهت کاهش هزینه اینترکانکشن برای زائرین صورت گرفت و توانستیم بیشتر از ۳۰ درصد از هزینه انتقال ترافیک صوتی را بین ایران و عراق تخفیف بگیریم، اضافه کرد: البته ما آمادگی این را داشتیم تا این هزینه را به صفر برسانیم. اما با عنایت به اینکه این هزینه در روزهای اربعین یکی از بخش های عمده درآمدی برای کشور عراق در حوزه ارتباطی است، طرف عراقی با این پیشنهاد موافقت نکرد.
نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این سؤال که با عنایت به اینکه چند روزی شاهد کمی ناآرامی در عراق بودیم، اگر مشترک یکی از اپراتورها در ایران بسته اینترنت ویژه اربعین را خریداری کند ولی اینترنت در کشور عراق قطع شود، تکلیف بسته های خریداری شده اش چه می شود، اظهار داشت: اینترنتی که ویژه زائرین به صورت رومینگ از بسته های اینترنت ایرانی در اختیار زائرین ایرانی قرار می گیرد، از اینترنت ایران است و کسانی که در اوضاع قطعی اینترنت در عراق از اینترنت رومینگ استفاده کنند، اینترنتشان برقرار است. اما اگر بخواهند سیمکارت عراقی بگیرند و از اینترنت آن استفاده کنند، در صورت قطعی اینترنت در کشور عراق با مشکل مواجه می شوند.
وی افزود: امسال هزینه مکالمه کشور عراق از راه سیمکارت ایرانی در مقایسه با مواقع غیر از اربعین حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشته که این امر ناشی از مذاکراتی است که بین وزارتخانه های ارتباطات دو کشور و همینطور اپراتورهای ایرانی و عراقی صورت گرفته است. سال قبل بسته های اینترنتی اپراتورهای ایرانی ۴۰ مگابایت و ۱۰۰ مگابایتی بود اما امسال اپراتورهای ایرانی روزانه ۱۰ مگابایت اینترنت مجانی می دهند و هم بسته یک گیگ عرضه می کنند که نسبت به سال گذشته قیمت آن یک سوم شده است.
بنایی درباره چاره کاهش هزینه های ارتباطی زائرین اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که زائرین چه با سیمکارت ایرانی و چه با سیمکارت عراقی، به خانواده و آشنایان خود بگویند تا بیشتر از ایران با آنها تماس گرفته شود چون در این صورت مقداری از هزینه شان در مقایسه با حالتی که تماس از عراق به سمت ایران آغاز شود، کاسته می شود.

منبع: