استخراج انواع فلزات از معادن آب نمک زیر آتشفشان ها

به گزارش نیوزتل دانشمندان دانشگاه آکسفورد اعتقاد دارند که میتوان فلزات مهمی مانند طلا و مس را از معادن آب نمک زیر آتشفشان ها برداشت کرد.

به گزارش نیوزتل به نقل از نیواطلس، یکی از چالش های افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، نیاز فزاینده به اکتشافات معدنی برای استخراج انواع فلزات است.
پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای استخراج این نوع مواد متد جدیدی را ابداع نموده اند تا بتوان فلزات گرانبها را از درون آتشفشان ها بیرون کشید. بدین منظور از نیروی حاصل از گرمای زمین استفاده می شود.
امروزه برای تولید سلول های خورشیدی، توربین های بادی، سیستم های ذخیره انرژی و غیره به فلزاتی مانند طلا، مس، لیتیوم و غیره نیاز است و استخراج این فلزات از معادن کاری دشوار و وقت گیر بوده و باعث تولید مقدار زیادی سنگ و صخره بدون استفاده و هم انتشار گاز دی اکسیدکربن در جو کره زمین می شود.
بسیاری از انواع فلزاتی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد، بقایای فعالیتهای آتشفشانی باستانی است که مدتهاست جامد شده اند. اما امکان استخراج این فلزات در حالیکه هنوز به شکل مایع هستند از دل آتشفشان ها وجود دارد.
جون بلوندی یکی از محققان این طرح، می گوید: “آتشفشان های فعال در سرتاسر جهان مقادیر زیادی از فلزات پرارزش را در جو زمین تخلیه می کنند. بعضی از این مواد فلزی به سطح زمین نمی رسند، اما به شکل مایعات در لابلای سنگ های گرم در عمق حدود ۲ کیلومتری زمین گیر می کنند. استخراج سبز یک روش نوین برای استخراج مایعات فلزی بدون صدمه زدن به محیط زیست است.
با استفاده از این روش میتوان میلیونها تن مس و هم مقادیر قابل توجهی طلا، روی، نقره و لیتیوم را از درون مایعات اتشفشان ها استخراج کرد. این روش کم هزینه بوده و مستلزم صرف انرژی زیادی هم نیست. علاوه بر این میتوان از انرژی گرمایی طبیعی زمین هم برای تسریع در روند مورد اشاره استفاده نمود. آزمایش کارایی این روش در نقاطی مانند ژاپن، ایتالیا، اندونزی و مکزیک در جریان است.

منبع: