تقی پور با نیوزتل مطرح کرد؛ قانون یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی در انتظار اجرا

به گزارش نیوزتل، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی (طرح دوام) سال قبل ابلاغ گردیده و در حال حاضر باید منتظر اجرای آن باشیم.

رضا تقی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ماجرای هک های اخیر در جایگاه های سوخت و اسنپ فود و در مورد آخرین وضعیت طرح دوام در مورد محافظت از اطلاعات اظهار داشت: طرح یکپارچه سازی داده و اطلاعات ملی با عنوان طرح دوام با هدف عرضه خدمات منسجم به مردم تصویب و تبدیل به قانون و ابلاغ گردید.
وی عنوان کرد: هم اکنون باید منتظر اجرای آن باشیم و این قانون به این صورت است که اطلاعاتی که در سامانه های مختلف جمع آوری می شود با هم یکپارچه شده تا از نظر اشتراک گذاری داده برای عرضه سرویس دهی به مردم با هم در ارتباط باشند.
وی به علت تأخیر در اجرای این قانون اضافه کرد: مسؤلین اجرایی باید پاسخ بدهند البته یکی از وظایف دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پایش اجرای این قانون است.
نماینده مجلس اضافه کرد: عملکرد وزارت خانه های مختلف باید ماهانه مورد رصد قرار بگیرد تا مشخص شود. ما ۲۷ سامانه را اسم بردیم که باید در قالب تصمیمات کارگروه تعامل پذیری اطلاعاتشان را در اختیار بقیه سازمان های مجاز قرار بدهند که از این داده ها و اطلاعات کشور برای برنامه ریزی و برای مدیریت بتواند استفاده بهینه را داشته باشد که هم اکنون پایش اجرای این قانون بر عهده دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات است.
تقی پور همینطور اظهار داشت: در بحث حکمرانی داده ها نیازمند قوانین بیشتری هستیم و تأمین امنیت داده ها به عهده کسی است که درحال جمع آوری آن است و این قاعده وجود دارد و بخش خصوصی و بخش دولتی باید در این مورد پاسخگو باشند.
وی ضمن اشاره به عوامل مؤثر در کمتر شدن هک و نفوذ اطلاعات خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات سخت گیرانه تری در مورد امنیت داده ها باید وجود داشته باشد و کسی که اطلاعات کسب و کاری و اقتصادی مردم را جمع آوری می کند حتما باید مسؤولیت تأمین امنیت آنها را هم بپذیرد و نمی شود که این اطلاعات در اختیار برخی بنگاه ها باشد ولی در مواردی همچون هک و… پاسخگو نباشند.
تقی پور افزود: خود دولت هم مأموریت هایی کلان و کلیدی را در مورد تأمین امنیت شبکه دارد و باید تعامل مناسب و رابطه تنگاتنگی با بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای دیجیتال داشته باشند و به صورت کلی میتوان اظهار داشت که امنیت فضای دیجیتال و امنیت فضای مجازی موضوعی است که چه در قانون و چه در مسائل اجرایی احتیاج به توجه بیشتری دارد.
تقی پور در انتها اظهار داشت: تعداد حملات شامل اقدامات هک و نفوذ، اقدامات هک تروریستی و سایر جرایم متأسفانه در دنیا روز به روز در حال افزایش می باشد به همین نسبت پلیس فتا و سایر دستگاههای مسؤول باید مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرد تا شاهد تعرض به حریم خصوصی شهروندان نباشیم.

منبع: