آرژانتین به کشورهای عضو توافق نامه آرتمیس پیوست

نیوزتل: آرژانتین با امضای «توافق نامه آرتمیس»، به تازه ترین عضو شرکت کننده در برنامه آرتمیس ناسا تبدیل شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، طی مراسمی که روز ۲۷ ژوئیه در کاخ کاسا روسادا در بوئنوس آیرس برگزار گردید، آرژانتین به بیست و هشتمین کشوری تبدیل شد که «توافق نامه آرتمیس» را امضا کرد. «بیل نلسون»(Bill Nelson) مدیر ناسا در مراسم امضای توافق نامه شرکت داشت و «دنیل فیلموس»(Daniel Filmus) وزیر علوم، فناوری و نوآوری آرژانتین، توافق نامه را از جانب این کشور امضا کرد. «آلبرتو فرناندز»(Alberto Fernández) رییس جمهور آرژانتین و «مارک استنلی»(Marc Stanley) سفیر آمریکا در آرژانتین نیز در این مراسم حضور داشتند.
توافق نامه آرتمیس، یک مجموعه عملی از اصول را برای هدایت همکاری در حوزه اکتشاف فضایی بین کشورها، همچون کشورهای شرکت کننده در برنامه آرتمیس ناسا به وجود می آورد.
نلسون اظهار داشت: از آنجائیکه آمریکا و آرژانتین امسال دو قرن روابط دیپلماتیک را جشن می گیرند، می دانیم که مشارکت ما در قرن آینده با اکتشافاتی که به همراه یکدیگر در فضا انجام می دهیم، عمیق تر خواهد شد. آمریکا و آرژانتین همراه با سایر امضاکنندگان توافق نامه آرتمیس، استانداردهایی را برای اکتشاف و استفاده از فضا در قرن بیست و یکم تعیین می کنند. ما با هم، بطور مسالمت آمیز، ایمن و شفاف کاوش خواهیم کرد.
ناسا با هماهنگی وزارت امور خارجه آمریکا، توافق نامه آرتمیس را در سال ۲۰۲۰ به همراه هفت کشور دیگر ایجاد کرد.
فیلموس اظهار داشت: ما متقاعد شده ایم که توافق نامه آرتمیس، کمکی به توسعه کارهای فضایی با اهداف صلح آمیز در سطح جهانی است و همکاریهای بین المللی با آرژانتین را افزایش خواهد داد.
توافق نامه آرتمیس، تعهدات کلیدی در پیمان فضایی ۱۹۶۷ را تقویت و اجرا می کند. همین طور این توافق نامه، تعهد آمریکا و کشورهای امضاکننده را به «پیمان ثبت»، «پیمان نجات فضانوردان» و بهترین شیوه ها و هنجارهای مسئولانه تحت حمایت ناسا و شرکای آن، همچون انتشار عمومی داده های علمی تقویت می کند.
فرناندز اظهار داشت: بسیار اهمیت دارد که ما این گام را برداریم برای اینکه مهمست که در حوزه توسعه فضایی به جلو برویم. ما متقاعد شده ایم که این باید یک سیاست دولتی باشد. ما کارهای زیادی را برای حفظ دانشمندان خود انجام داده ایم، همیشه به علم و فناوری علاقمند بوده ایم و معتقدیم این راهی است که باید رفت.
در ماه ها و سالهای آینده، کشورهای دیگری نیز توافق نامه آرتمیس را امضا خواهند کرد برای اینکه ناسا به همکاری با شرکای بین المللی خود برای ایجاد آینده ای امن، صلح آمیز و موفق در فضا ادامه می دهد. کار کردن با شرکای جدید و فعلی، انرژی و قابلیت های جدیدی را اضافه می کند تا اطمینان حاصل شود که کل جهان می تواند از سفرهای اکتشافی بهره ببرد.
در وب سایت ناسا می توانید در مورد توافق نامه آرتمیس بیشتر بخوانید.