ابداع روشی برای تشخیص تومورهای سرطانی کوچک

به گزارش نیوزتل، دانشمندان روشی معروف به wildDISCO را برای تشخیص تومورهای سرطانی کوچک توسعه داده اند که از پادتن های استاندارد برای نقشه برداری از بدن با استفاده از نشانگرهای فلورسنت استفاده می نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اس دی، پروفسور علی اِرتورک قبلاً در سال ۲۰۱۸ روی این مورد کار کرده بود که چگونه یک موش مرده را شفاف کند! حالا طی دو سال گذشته، گروه همکاران وی در آلمان روی ایجاد یک اطلس تومور کار کرده اند تا سلول های سرطانی را بتوان به روشی اسکن کرد که تابحال انجام نشده است.
آنها روشی به نام wildDISCO ابداع نموده اند که از پادتن های(آنتی بادی ها) استاندارد برای نقشه برداری از بدن موش ها با استفاده از نشانگرهای فلورسنت استفاده می نماید.
ارتورک پادتن های IgG را به موش های مرده و شفاف اضافه کرد تا قسمت های مختلف بدن آن برجسته شود. در نهایت، این پادتن ها به انواع مختلف بافت در موش ها چسبیدند و آن چه ارتورک به آن علاقه مند بود را برجسته کردند.
آیا این روش بهتر از روش های اسکن قبلی است؟
باآنکه روش های معروف به CUBIC، PACT، PEGASOS و uDISCO وجود دارند که تصویربرداری از کل بدن را امکان پذیر می کنند، اما روش wildDISCO به غلبه بر محدودیت های فنی موجود ناشی از روش های قبلی کمک کرده است.
دانشمندان اغلب از موش ها برای مطالعه پیشرفت بیماری در بدن انسان استفاده می نمایند. دانشمندان این مطالعه در پژوهش خود از موش ها برای تولید نقشه های سلولی و ساختار کل بدن بسیار شبیه به «اطلس مغز آلن»(Allen Brain Atlas) استفاده کردند که به آنها اجازه می دهد مناطقی در مغز را مشاهده کنند که امکان مشاهده اتصالات عصبی را فراهم می آورد.
روش آنها قادر به تشخیص تومورهای سرطانی در مراحل اولیه شکل گیری بود.
ارتورک می گوید: اسکن های MRI و PET فقط تومورهای بزرگ را به شما نشان می دهند.
اطلس مغز موش و انسان آلن، پروژه هایی در موسسه علوم مغز آلن هستند که با تشکیل نقشه های بیان ژن برای مغز موش و انسان به دنبال ترکیب ژنومیک با نوروآناتومی هستند. این پروژه ها در سپتامبر ۲۰۰۳ با کمک ۱۰۰ میلیون دلاری «پل جی آلن» آغاز شدند و نخستین اطلس در سپتامبر ۲۰۰۶ ارائه شد.
نقشه بدن موش
مشابه با نحوه مشاهده اطلس مغز آلن برای همه، دانشمندان این مطالعه وب سایتی را بوجود آورده اند که به پژوهشگران اجازه می دهد مجموعه داده های مرجع خویش را بررسی نمایند و این داده ها را در اطلس های آنلاین در دسترس جامعه علمی قرار دهند.
این وبسایت حاوی تصاویر با وضوح بالا از کل سیستم های بدن موش، مانند سیستم عصبی، سیستم لنفاوی و سیستم عروقی است.
ارتورک چشم انداز این پروژه را در یک بیانیه مطبوعاتی این گونه توضیح داد: دانستن این که هر پروتئین در کجا بیان می شود، برای ایجاد درک جامع از نحوه عملکرد بدن و آن چه در بیماری های پیچیده اشتباه پیش می رود، ضروریست.
دانشمندان در مطالعه خود آورده اند که از راه این وبسایت، یک ابزار آنلاین در نظر گرفته شده است که برای تحقیقات زیست پزشکی پرارزش است و به دانشمندان اجازه می دهد این سیستم ها را در موش های کامل بدون احتیاج به تکرار آزمایش های مشابه در آینده بررسی نمایند.
پیوند دادن این مطالعه با هوش مصنوعی
دکتر هانگ چنگ مای و دکتر جی لو نویسندگان ارشد این مطالعه می گویند: اطلس های آنلاین ما قبلاً داده هایی را برای مقالات انتشار یافته تولید کرده اند. دانشمندان دیگر داده های مهمی را از اطلس های ما به دست آورده اند، در زمان و منابع صرفه جویی شده و استفاده از حیوانات را کاهش داده است.
دانشمندان قصد دارند این روش را با هوش مصنوعی ادغام کنند تا بیماری ها را بهتر درک کنند.
ارتورک می گوید: حالا تصور کنید وقتی این نقشه ها را با قدرت یادگیری عمیق ترکیب نماییم، چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.
این گروه می خواهد از قدرت یادگیری ماشینی برای شبیه سازی سیستم های پیچیده بیولوژیکی استفاده نماید تا درمان های جدیدی را توسعه دهد.
این مطالعه در مجله Nature Biotechnology انتشار یافته است.

منبع: