استفاده از ماهواره های از کار افتاده برای تمرین ورود مجدد امن به جو

نیوزتل: آژانس فضایی اروپا (ESA) تصمیم دارد از ماهواره های از کار افتاده برای تمرین روش های ورود مجدد امن تر به جو زمین استفاده نماید.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آژانس فضایی اروپا (ESA) با به انتها رسیدن ماموریت نظارت بر باد موسوم به Aeolus درحال آزمایش روش های جدید برای خارج کردن این فضاپیمای ۱۳۶۰ کیلوگرمی از مدار خارج شده برای سوختن در جو زمین است و می خواهد استانداردهای ایمنی فضایی بین المللی را ارتقا دهد.

بیش از ۸۰۰۰ ماهواره در مدار زمین درحال چرخش هستند و هزاران ماهواره دیگر برای پرتاب در چند سال آینده برنامه ریزی شده اند. با وجود فضای وسیعی که میان زمین و ماه وجود دارد، اغلب فضاپیماها در چند نوار در مدارهای نزدیک به زمین یا در مدار زمین آهنگ ترافیک به وجود آورده اند.

از نظر عملی، این بدان مدلول است که فضا بطور خطرناکی شلوغ می شود و خطر برخورد ماهواره ها با فضاپیماهای غیرفعال و سایر زباله های فضایی درحال افزایش است. مهندسان برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط، بدنبال راهکار هایی همچون یافتن راه هایی برای خارج کردن ایمن ماهواره ها از مدارشان و ورود مجدد به جو و سوختن در آخر عمرشان هستند.

فضاپیمای Aeolus که در سال ۲۰۱۸ پرتاب شد، از ابتدا قرار بود ماموریت خودرا طوری انجام دهد که نشان دهد چگونه لیزرها می توانند بادهای روی زمین را به مدت سه سال ردیابی کنند. با این وجود، این ماهواره هنوز در شرایطی عالی قرار دارد و ۱۸ ماه از ماموریت برنامه ریزی شده خود فراتر رفته است. بگفته آژانس فضایی اروپا، این ماموریت می تواند به کار خود ادامه دهد، اما پیشران های مورد نیاز برای نگه داشتن آن در مدار تمام شده اند و مدار ۳۲۰ کیلومتری آن درحال از دست رفتن است.

بنابراین ماموریت Aeolus به شکل رسمی در ۳۰ آوریل ۲۰۲۳ به ماموریت خود تمام کرد و به زودی وارد جو زمین شده و خواهد سوخت، اما آژانس فضایی اروپا می خواهد از این فرصت برای آزمایش روش های جدید و ایمن تر برای کنترل ورود مجدد به جو استفاده نماید.

مشکل مشخص این است که جو زمین اندازه ثابتی ندارد. شراره های خورشیدی و پرتاب های جرم تاجی می توانند موجب گسترش موقت آن شوند و کشش ماهواره های درحال گردش را بالا برند. همین موضوع دلیل ورود مجدد سریع ایستگاه فضایی اسکای لب ناسا در سال ۱۹۷۹ بود که بر فراز اقیانوس هند سوخت و زباله های حاصل از آن در استرالیای غربی سقوط کرد.

مرکز کنترل ماموریت آژانس فضایی اروپا در دارمشتات آلمان، طی چند ماه مدار Aeolus را به ۲۸۰ کیلومتر و سپس به ۱۵۰ کیلومتر کاهش خواهد داد. سپس Aeolus وارد جو شده و در حدود ۸۰ کیلومتری بر فراز یک اقیانوس می سوزد.

زمان دقیق این ورود مجدد به فعالیت خورشید در آینده بستگی دارد، اما بعید است که فراتر از ماه آگوست باشد.

توماسو پارینلو، مدیر مرکز کنترل ماموریت آژانس فضایی اروپا می گوید: جزییات دقیق ورود مجدد و مجموعه مانورها و عملیات و همین طور جدول زمانی دقیق تر در اواسط ماه ژوئن منتشر خواهد شد. هم اکنون، می توانیم پیش بینی نماییم که بهترین مسیر اقیانوسی را برای این ورود مجدد هدف قرار داده ایم.