ماموریت پرچمدار اروپا روی سکوی پرتاب

نیوزتل: ماموریت کشف حیات در قمرهای سیاره مشتری موسوم به JUICE و متعلق به آژانس فضایی اروپا که مقرر است تا ساعاتی دیگر با موشک «آریان ۵» پرتاب شود، روی سکوی پرتاب قرار گرفت.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، به نظر می آید ماموریت شاخص اروپا به سمت سیاره مشتری آماده پرواز باشد.
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری از موشک «آریان ۵» را پیش از پرتاب در روز ۱۳ آوریل (امروز پنجشنبه) به اشتراک گذاشت که فضاپیمای JUICE را نشان میدهد. حساب رسمی توییتر این ماموریت، ساعاتی پیش تصاویری از قرارگیری این موشک در سکوی پرتاب در پایگاه فضایی اروپا در کورو واقع در گویان فرانسه به اشتراک گذاشت.
این پرتاب، پرتاب ماقبل آخر موشک «آریان ۵» خواهد بود، موشکی که از سال ۱۹۹۶ تا حالا درحال خدمت رسانی بوده است و پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» را در کارنامه دارد. این موشک بعد از پرتاب در یک پنجره پرتاب یک ثانیه ای، فضاپیمای JUICE را در یک سفر ۸ ساله به مشتری و سه قمر آن ارسال خواهدنمود.
کاوشگر اقمار یخی مشتری(JUICE) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) به زودی در یک تور اکتشافی جاه طلبانه، از قمرهای مشتری بازدید خواهدنمود.
این ماموریت برای پرتاب از سکوی pad ELA-۳ در ساعت ۹: ۱۵ بامداد به وقت محلی (۱۵: ۴۵ به وقت ایران) برنامه ریزی شده است، البته اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد.
آژانس فضایی اروپا که هدایت این ماموریت را بر عهده دارد، پخش زنده این پرتاب را از ساعت ۱۵: ۱۵ به وقت ایران شروع خواهدنمود. شما می توانید این پرتاب را بصورت زنده از پایگاه Space.com یا صفحه وب آژانس فضایی اروپا تماشا کنید.

JUICE یک پنجره پرتاب یک ثانیه ای دارد
ماموریت JUICE نسبت به سایر فضاپیماها برنامه پرتاب سخت تری دارد، برای اینکه تنها یک ثانیه فرصت دارد تا از زمین بلند شود. این کاوشگر پروازهای نزدیکی از کنار سیاره زهره، زمین و کره ماه بمنظور افزایش سرعت و تنظیم مسیر انجام خواهد داد.
سارا کنپتون، از اعضای این ماموریت می گوید برای انجام این کار، آن اجرام آسمانی باید به درستی در یک راستا قرار گیرند که تنها دو بار در سال، اولین بار در ماه آوریل و بار دیگر در آخر تابستان اتفاق می افتد.
بدین سبب دانشمندان در آن پنجره یک ثانیه ای، باید فضاپیما را در نقطه ای از فضا قرار دهند که در راه ترجیحی برای ادامه و انجام پروازهای خود قرار گیرد.

موشک آریان ۵

موشک «آریان ۵» که این ماموریت را پرتاب خواهد کرد، دوران حرفه ای شایان توجهی داشته و به علت قابل اعتماد بودن شهرت زیادی به دست آورده است. این موشک در طول سه دهه خدمت خود، پنج ماموریت باری را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل کرده و در سال ۲۰۰۴ ماهواره ای را که در آن زمان سنگین ترین ماهواره مخابراتی تا به امروز بود، به فضا پرتاب کرد. سرانجام نیز در دسامبر ۲۰۲۱ تلسکوپ فضایی انقلابی جیمز وب را پرتاب کرد.

همانطور که گفته شد پرتاب ماموریت JUICE پرتاب یکی مانده به آخر این موشک خواهد بود و آخرین پرواز آن نیز برای ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است که طی آن دو ماهواره ارتباطی را به نمایندگی از دو مشتری خصوصی اروپایی به مدار زمین خواهد برد.

موشک «آریان ۵» بعد از آن کنار گذاشته می شود تا جای خودرا به موشک «آریان ۶» دهد، موشکی که انتظار می رود نخستین پرواز خودرا اواخر سال جاری انجام دهد.

این موشک جدید دارای یک مرحله فوقانی است که می تواند ماهواره ها را به مدارها در ارتفاعات مختلف برساند و بعد از تحویل محموله های خود بطور مستقل از مدار بیرون رود.

اگر JUICE بموقع پرتاب نشود چه می شود؟

اگر این ماموریت به علت شرایط آب و هوا یا دلیلهای فنی به تعویق بیفتد، تیم عملیات می تواند هر روز تا پایان ماه آوریل اهتمام کند JUICE را پرتاب کند. در صورتیکه آژانس فضایی اروپا هنوز زمان مشخصی را اعلام نکرده است، پنجره های پرتاب در زمان های مختلف از هر روز است.

در نهایت اگر فضاپیما نتواند در ماه آوریل پرتاب شود، گزینه بعدی چهار ماه بعد، در ماه آگوست خواهد بود.

تیم عملیات در روز ۱۲ آوریل، یک روز پیش از پرتاب برنامه ریزی شده، آماده شدن برای بلند شدن موشک را شروع می کند و مراحلی را برای شناسایی و حل مشکلات احتمالی که ممکنست پیش بیاید، انجام می دهد.

بر اساس آنچه تا حالا می دانیم، اگر پرتاب JUICE پس از ۱۸ آوریل صورت گیرد، این فضاپیما نخستین پرواز ماه-زمین خودرا کوتاه می کند و فقط از کنار زمین عبور می کند.

پس از پرتاب JUICE چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

به گفته آژانس فضایی اروپا، پخش اینترنتی این پرتاب به مدت ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه ادامه می یابد و از ساعت ۸: ۴۵ بامداد به وقت محلی در روز ۱۳ آوریل شروع می شود و در ساعت ۱۱: ۰۵ بامداد پایان می یابد.

انتظار می رود که آژانس فضایی اروپا یک نشست خبری ۴۵ دقیقه ای بعد از پرتاب در روز پنجشنبه پخش کند. انتظار می رود این جلسه توجیهی در ساعت ۱۱: ۳۰ بامداد به وقت محلی شروع شود.

اندکی بعد از پرتاب موفقیت آمیز، تیم عملیات مشغول این خواهد شد که مطمئن شود همه چیز طبق برنامه پیش می رود.

گفتنی است که کاوشگر اقمار یخی مشتری دارای یک محافظ هسته ای برای صیانت از تجهیزات الکترونیکی خود در مقابل تشعشعات است.

بر اساس برنامه پرتاب فعلی، چند نقطه عطف کلیدی وجود دارد که باید بعد از بلند شدن موشک انتظار داشت:

ابتدا در ساعت ۸: ۴۲ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی کاوشگر JUICE از موشک «آریان ۵» جدا می شود. بدین سبب انتظار می رود JUICE کمتر از نیم ساعت بعد از بلند شدن از موشک ۶۲۰۰ کیلوگرمی حامل خود جدا شود.

سپس در ساعت ۸: ۵۱ انتظار می رود JUICE نخستین سیگنال را به زمین ارسال نماید. یعنی حدود ۹ دقیقه بعد از جدایی فضاپیما انتظار می رود که JUICE برای نخستین بار با خانه تماس بگیرد. آن زمان خواهد بود که بگفته اولیویه ویتاسه دانشمند این پروژه، مرکز کنترل مطمئن خواهد شد که ارتباط خوبی با JUICE دارد.

بعد در ساعت ۹: ۵۵ کاوشگر JUICE بال های خورشیدی خودرا کاملا باز می کند. این یک نقطه عطف مهم دیگر بعد از پرتاب خواهد بود.

بال های خورشیدی JUICE از ۱۰ پنل خورشیدی تولید شده اند که برای حرکت فضاپیما با انرژی خورشیدی در محیط های سخت و دور از خورشید لازم است.

پنج پنل در هر طرف این فضاپیما وجود دارد که در حین پرتاب درون مرحله فوقانی موشک «آریان ۵» بصورت تا شده قرار گرفته اند و هنگامی که در فضا قرار می گیرند، مانند یک صلیب باز می شوند. در عین حال انتظار می رود دو دوربین تعدادی از تصاویر این پنل ها را به خانه ارسال نمایند.

رفتن به مشتری آسان نیست و هرچه به این غول گازی نزدیک تر می شوید و می خواهید بیشتر در مجاورت آن بمانید، شرایط مشکل تر می شود. مشتری پنج برابر دورتر از فاصله خورشید تا زمین در منظومه شمسی قرار دارد و تنها حدود چهار درصد از نوری را که سیاره ما از خورشید دریافت می کند، به دست می آورد. این بدان معناست که هر فضاپیمایی که می خواهد به انرژی خورشیدی تکیه کند، باید پنل های خورشیدی بزرگی داشته باشد.

سپس طی ۱۷ روز آینده JUICE از چندین توسعه برای به کارگیری ابزارهای خود استفاده خواهدنمود که شامل فعال کردن آنتن بشقاب خود و همین طور مغناطیس سنجی است که داده های میدان مغناطیسی مشتری و سه قمر گالیله ای آن موسوم به کالیستو، اروپا و گانیمد را جمع آوری خواهدنمود.

ویتاسه می گوید: حدودا تا دو ماه آتی، دانشمندان بررسی خواهند کرد که آیا JUICE و ۱۰ ابزار آن به خوبی کار می کنند یا خیر.

وی افزود که انتظار دارد این بررسی ها تا پایان ماه ژوئن کامل شوند. سپس اگر همه چیز خوب جلو برود، ماموریت موفقیت آمیز اعلام می شود و مرحله بعدی سفر به سمت مشتری شروع می شود.

در نهایت، بعد از یک سفر هفت و نیم ساله انتظار می رود این کاوشگر در ماه دسامبر سال ۲۰۳۱ به این غول گازی برسد.

کاوشگر JUICE چگونه به سیاره مشتری خواهد رسید؟

طبق برنامه ماموریت، کاوشگر JUICE در مجموع چهار پرواز انجام خواهد داد تا مسیر خودرا تنظیم کند و سرعت خودرا بدون استفاده از مقدار زیادی از چهار تن پیشرانه ای که حمل می کند، افزایش دهد.

ابتدا در ماه آگوست ۲۰۲۴ کاری را انجام می دهد که به آن پرواز ماه-زمین می گویند. جایی که فضاپیما ابتدا از جاذبه ماه و سپس ۱.۵ روز پس از جاذبه زمین برای شتاب گیری کمک می گیرد. سپس در ماه آگوست ۲۰۲۵ از کنار سیاره زهره عبور می کند و دومین پرواز نزدیک خودرا برای شتاب گیری تجربه می کند. بعد در ماه سپتامبر ۲۰۲۶ برای سومین پرواز نزدیک خود از کنار زمین عبور خواهدنمود.

در نهایت نیز در ژانویه ۲۰۲۶ برای آخرین بار از کنار زمین پرواز می کند و به سمت سیاره مشتری و قمرهای آن رهسپار می شود.

منبع: