۲ روز تا اعلام برندگان نوبل آنچه در رابطه با جوایز نوبل ۲۰۲۲ باید بدانید

به گزارش نیوزتل، فصل جوایز نوبل نزدیک است و برندگان جوایز نوبل سال ۲۰۲۲ از روز دوشنبه هفته جاری اعلام خواهد شد. هر سال ماه اکتبر، کمیته هایی در سوئد و نروژ برندگان جوایز نوبل در زمینه های علوم(پزشکی، فیزیک و شیمی)، ادبیات و اقتصاد و همینطور صلح را معرفی می کنند. در مجموع شش جایزه اهدا خواهد شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، در طول همه گیری کووید-۱۹، در برگزاری مراسم نوبل تغییراتی بوجود آمد و در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، بعضی از رویدادهای حضوری برای اعلام برندگان لغو و یک مراسم آنلاین جایگزین آن شد و مراسم برگزار شده در اسلو برای جایزه صلح هم مراسم کوچکی بود و حضار کمی حضور داشتند. برندگان جوایز نوبل سالجاری میلادی، مدال و دیپلم نوبل خویش را در ماه دسامبر سالجاری در استکهلم دریافت خواهند کرد و برندگان جوایز نوبل دو سال قبل هم در این مراسم دعوت خواهند شد.
هر سال شش جایزه نوبل اعطا می شود که هر کدام بعنوان کمک پیشگامانه یک فرد یا چند فرد در زمینه خاصی به آنها اهدا می شوند. جوایزی برای فیزیولوژی یا پزشکی، فیزیک، شیمی، علوم اقتصادی، ادبیات و صلح اهدا می شود. کمیته نوبل اعلام نمود سال جاری ۳۴۳ نامزد برای دریافت جایزه صلح نوبل وجود دارد.

جوایز چه زمانی اعلام می شود؟
از دوشنبه(سوم اکتبر) تا ۷ اکتبر و باردیگر در ۱۰ اکتبر بین ساعت ۵ بامداد تا ۷ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی برندگان اعلام خواهند شد. اسامی برندگان جوایز در استکهلم و اسلو اعلام می شوند و افراد علاقه مند می توانند این مراسم را به صورت زنده از سایت نوبل تماشا کنند.
جایزه فیزیولوژی یا پزشکی روز دوشنبه سوم اکتبر(۱۱ مهر) در ساعت ۱۱: ۳۰ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۰۰ به وقت تهران) در استکهلم اعلام خواهد شد.
جایزه فیزیک در روز سه شنبه تاریخ چهارم اکتبر(۱۲ مهر) در ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۱۵ به وقت تهران) اعلام خواهد شد.
جایزه شیمی در روز چهارشنبه، پنجم اکتبر(۱۳ مهر) در ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۱۵ به وقت تهران) اعلام خواهد شد.
جایزه ادبیات روز پنجشنبه، جایزه صلح در ۷ اکتبر و جایزه علوم اقتصادی در ۱۰ اکتبر اعلام خواهد شد.

برندگان چه چیزی دریافت می کنند؟
برنده های جایزه نوبل یک دیپلم جایزه نوبل، یک مدال جایزه نوبل و یک سند حاوی جزئیات جایزه نوبل دریافت خواهند کرد که امسال مبلغی معادل ۱۰ میلیون کرون سوئد یا حدود ۹۰۰ هزار دلار است.

برندگان سال قبل چه کسانی بودند؟
نوبل پزشکی ۲۰۲۱، به “دیوید جولیوس”(David Julius) و “آردم پاتاپوتیان”(Ardem Patapoutian) اهدا شد. این دو نوبل پزشکی را به صورت مشترک برای پژوهش در مورد کشف دسته ی جدیدی از گیرنده های دما و لامسه با استفاده از سلول های حساس، دریافت نمودند. آردم پاتاپوتیان از سلول های حساس به فشار برای کشف گروه جدیدی از حسگرها بهره برد که نسبت به تحریک مکانیکی پوست و اندام های داخلی واکنش نشان می دهند.
این کشفیات که برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ شده اند، توضیح می دهند که گرما، سرما و لامسه چگونه می توانند سیگنال ها را در سیستم عصبی بدن ما برانگیزند. در این پژوهش، یک دی ان ای مکمل شناسایی شد که یک کانال یونی جدید معروف به “TRPV۱” را رمزگذاری می کند. نکته مهم اینست که TRPV۱ به واسطه دما فعال می شود.
به دنبال کشف TRPV۱، جولیس و پاتاپوتیان به صورت مستقل به پیشرفت مهمی دست پیدا کردند که امکان کشف یک گیرنده سرما معروف به “TRPM۸” را هم فراهم نمود. چندین گیرنده دیگر هم متعاقبا شناسایی شدند که اطلاعات حرارتی را به “سامانه حسی- پیکری”(Somatosensory system) منتقل می کنند.
نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ به “سوکورو مانابه” از آمریکا، “کلاوس هاسلمن” از آلمان و “جورجیو پاریسی” از ایتالیا اهدا شد. “سوکورو مانابه” و “کلاوس هاسلمن” به صورت مشترک نوبل فیزیک ۲۰۲۱ را به پاس تلاش هایشان در زمینه مدل سازی فیزیکی آب وهوای زمین و پیشبینی قابل اطمینان گرمایش جهانی دریافت نمودند. نیم دیگری از این جایزه به “جورجیا پاریسی” برای کشف اثر متقابل نابهنجاری و نوسانات در سیستم های فیزیکی در مقیاس اتمی تا سیاره ای رسید.
نوبل شیمی ۲۰۲۱ به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست به پاس تلاش هایشان برای توسعه ارگانوکاتالیز نامتقارن اهدا شد. ساختن مولکول ها یک هنر دشوار است. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ را به علت توسعه یک ابزار دقیق جدید برای ساخت مولکول “ارگانوکاتالیز”(organocatalysis) دریافت نمودند. این کار تأثیر زیادی در زمینه تحقیقات دارویی دارد. محققان مدت ها معتقد بودند که فقط دو نوع کاتالیزور وجود دارد: فلزات و آنزیم ها. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان نوع سوم آن یعنی “ارگانوکاتالیز نامتقارن”(asymmetric organocatalysis) را که بر اساس مولکول های آلی کوچک ایجاد شده، توسعه دادند.