کشف دی اکسید کربن در جو یک سیاره فراخورشیدی توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب

به گزارش نیوزتل، تلسکوپ فضایی جیمز وب موفق شده است برای اولین بار، نشانه ای را از وجود دی اکسید کربن در جو یک سیاره فراخورشیدی کشف کند.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) طی یک اکتشاف مهم، دی اکسید کربن را در جو یک سیاره فراخورشیدی کشف کرده است. این کشف می تواند آغازگر دوره جدیدی از پژوهش در جهان های بیرون از منظومه شمسی باشد.

این کشف با تمرکز جیمز وب بر سیارات فراخورشیدی انجام شد که به دور ستارگان دیگر می چرخند. این مشاهدات جدید، یک غول گازی داغ به نام “WASP-39 b” را هدف قرار داده اند که در فاصله ۷۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی “دوشیزه” (Virgo) قرار دارد.

این سیاره که جرمی حدودا به اندازه جرم زحل دارد، اما از نظر اندازه بزرگتر از مشتری است، پیش تر توسط “تلسکوپ فضایی هابل” (Hubble Space Telescope) و “تلسکوپ فضایی اسپیتزر” (Spitzer Space Telescope) مشاهده شده بود. مشاهدات پیشین، وجود بخار آب، سدیم و پتاسیم را در جو این سیاره نشان دادند اما زمانی که کار جیمز وب آغاز شد، دانشمندان توانستند نشانه هایی در خصوص وجود دی اکسید کربن را کشف کنند.

“ظفر رستمکلوف” (Zafar Rustamkulov)، دانشجوی فارغ التحصیل “دانشگاه جانز هاپکینز” (JHU) و یکی از اعضای گروه بررسی سیارات فراخورشیدی که این پژوهش را انجام داده است، اظهار داشت: بمحض اینکه داده ها روی صفحه نمایش من ظاهر شدند، خصوصیت قابل توجه دی اکسید کربن مرا در بر گرفت. این لحظه خاصی بود که عبور از آستانه مهمی را در علوم سیاره فراخورشیدی نشان می داد.

به گفته دانشمندان، دی اکسید کربن پیش از این در هیچ سیاره فراخورشیدی دیگری کشف نشده بود اما اخترشناسان امیدوارند که این ترکیب بتواند به آنها کمک نماید تا تاریخ شکل گیری و تکامل سیارات مورد نظر را درک کنند.

“لورا کریدبرگ” (Laura Kreidberg)، مدیر “مؤسسه نجوم ماکس پلانک” (MPIA) و یکی از نویسندگان مقاله ای که این کشف را توصیف می کند، اظهار داشت: کشف دی اکسید کربن، نقطه عطف مهمی برای توصیف جو سیاره فراخورشیدی است. دی اکسید کربن به ما کمک می نماید تا کل موجودی کربن و اکسیژن جو را اندازه گیری نماییم که نسبت به شرایط موجود در قرصی که سیاره در آن شکل گرفته، بسیار حساس است.

چنین اندازه گیری هایی می توانند به شناسایی فاصله سیاره از ستاره آن کمک کنند و نشان دهند که سیاره چه مقدار مواد جامد و گاز را هنگام انتقال به مکان کنونی خود انباشته کرده است.

این کشف با استفاده از دستگاه معروف به “NIRSpec” تلسکوپ جیمز وب صورت گرفت. این دستگاه، یک طیف نگار بسیار حساس است که نور ورودی را به طیف های بارکد مانندی تقسیم می کند تا نشان دهد اجرام مشاهده شده چگونه نور را جذب می کنند. جیمز وب و هیچ تلسکوپ دیگری نمی توانند تصاویر مستقیمی را از سیاره فراخورشیدی یا جو آن بگیرند. پژوهشگران در عوض، مشاهدات نور معمولی ستاره را با نوری که هنگام عبور سیاره در جو مشاهده می شود، مقایسه می کنند.

پژوهشگران اعتقاد دارند که این تلسکوپ قادر خواهد بود تا دی اکسید کربن را در جو سیارات دیگر، همچون اجرام سنگی مشابه زمین که در سرتاسر کهکشان پراکنده شده اند، تشخیص دهد.

کریدبرگ اظهار داشت: جامعه پژوهشگران سیارات فراخورشیدی دهه هاست که به دنبال نشانه ای از وجود دی اکسید کربن بوده اند. با قابلیت جدید و خارق العاده جیمز وب، شناسایی دی اکسید کربن در جو این سیارات و همینطور سیارات کوچک تر و خنک تری مانند زمین، امکان پذیر خواهد بود.

منبع: