نخستین پیوند هر دو دست در جهان در یک فرد مبتلا به اسکلرودرمی

یک مرد بریتانیایی بعد از انجام پیوند دو دست حال بعد از سال ها باردیگر می تواند کارهای ساده ای مانندنوازش سگش را انجام دهد و باردیگر به شغل خود که به سبب مبتلاشدن به بیماری قادر به انجام آن نبود، بازگردد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسکای، “استیون گالاگر”(Steven Gallagher) مرد ۴۸ ساله انگلیسی است که این عمل پیوند را انجام داده است و حال گالاگر پنج ماه پس از عمل، حالا می تواند کارهایی مانند نوازش کردن سگش، باز کردن شیر آب و پر کردن یک لیوان آب را به آسانی انجام دهد. او حالا امیدوار است که بتواند باردیگر به کار خود بازگردد.
استیون گالاگر که دستانش به علت مبتلاشدن به یک بیماری نادر به نام “اسکلرودرمی” غیرقابل استفاده مانده بود، بعد از پیوندی که گمان می رود نخستین پیوند دو دست در جهان به خاطر مبتلاشدن به بیماری اسکلرودرمی باشد، جان تازه ای گرفت.
استیون گالاگر ۴۸ ساله، بعد از آنکه حدود ۱۳ سال پیش گرفتار یک سری بثورات غیرعادی شد به اسکلرودرمی(یک بیماری خود ایمنی که موجب ایجاد زخم در پوست و اندام های داخلی می شود)، مبتلا شد.
بیماری اسکلرودرمی(Scleroderma) نوعی بیماری نادر و پیشرونده روماتیسمی است که پوست بیماران ضخیم، سفت و خشک شده و گاه در انتهای اندام ها زخم ایجاد می شود. تجمع کلاژن و سایر فیبرها در این بیماری، پوست صورت و اندام ها، مفاصل دست و پا، ریه، کلیه و دستگاه گوارش به ویژه مری را گرفتار و فرد را ناتوان می کند.
در طول این بیماری نواحی از بدن این فرد همچون بینی، دهان و دست هایش تحت تاثیر قرار گرفته بودند و حدود هفت سال پیش، انگشت هایش آغاز به پیچ خوردن کردند تا این که در حالت مشت شده قرار گرفتند که این امر موجب شد این فرد از درد وحشتناکی رنج ببرد.

زمانی که کارشناسان ایده پیوند دو دست را پیشنهاد کردند، گالاگر که پدر سه فرزند نیز است ابتدا این ایده را رد کرد، اما بعد از آن تصمیم گرفت با وجود خطرات، آنرا انجام دهد.
آقای گالاگر اهل روستای درگهورن در ایرشر شمالی، باید قبل از انجام عمل پیوند، تحت ارزیابی روانشناختی قرار می گرفت تا اطمینان حاصل شود که برای پیوند آماده است.
او سپس در اواسط دسامبر ۲۰۲۱ بعد از پیدا شدن یک فرد اهداکننده مناسب تحت عمل ۱۲ ساعته قرار گرفت. تیم پیوند دست در بیمارستان آموزشی لیدز که این جراحی را انجام داد، گفتند این نخستین بار در جهان است که از پیوند دست برای جایگزینی دست هایی که بطور قطعی تحت تاثیر اسکلرودرمی قرار گرفته اند، استفاده می شود.

آقای گالاگر اظهار داشت: پس از عمل از خواب بیدار شدم و این کاملا سورئال بود برای اینکه پیش از آن دست هایم را داشتم و پس از آن که از عمل بیدار شدم دست هایی سالم داشتم، بدین سبب هیچ گاه دست هایم را از دست ندادم. این دست ها اعجاب انگیز هستند، همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاده است. از لحظه ای که از عمل بیدار شدم، می توانستم آنها را حرکت دهم.
او اضافه کرد: این به من روح تازه ای بخشیده است. من هنوز در وضعیت سخت هستم، اما هر هفته همه چیز با فیزیوتراپی بهتر می شود. درد چیز بزرگی است. درد پیش از عمل وحشتناک بود، اما حالا اصلا دردی ندارم.
آقای گالاگر بعد از عمل حدود چهار هفته را در بیمارستان لیدز گذراند و بطور منظم برای فیزیوتراپی به بیمارستان مراجعه می کند. با گذشت بیش از پنج ماه از عمل، وضعیت او رو به بهبود است و بااینکه او نمی تواند کارهایی مانند بستن دکمه را که به تمرکز بالایی نیاز دارند، انجام دهد اما می تواند کارهایی مانند نوازش سگش، باز کردن شیر آب و پر کردن یک لیوان آب را انجام دهد.

این مرد ۴۸ ساله در زمینه کاشی کاری پشت بام(roof tiler) فعالیت می کرد و بعنوان دستیار مدیر قراردادها انتخاب شده بود اما به علت شرایطش مجبور به کنار گذاشتن کارش شده بود.
او حالا امیدوار است زمانی که دستانش به اندازه کافی بهبود یافتند به صورتی به کار بازگردد.