اثر چشم گیر یک داروی گیاهی چینی در درمان سرطان

نیوزتل: پژوهشگران چینی در بررسی جدید خود، از یک داروی گیاهی سنتی برای درمان سرطان هایی استفاده کردند که از بینی و گلو نشأت می گیرند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، درمان “کارسینوم نازوفارنکس” (NPC) که به گروهی از سرطان هایی گفته می شود که از بینی و گلو نشأت می گیرند، به سبب موقعیت منحصربه فرد آنها پیچیده است. پرتودرمانی اغلب درمان اصلی برای کارسینوم نازوفارنکس است. با این وجود، تعدادی از بیماران نسبت به پرتودرمانی مقاوم هستند. بررسی ها نشان داده اند که پدیده ای موسوم به “DNA متیلاسیون” (DNA methylation)، تاثیر زیادی بر مقاومت نسبت به پرتودرمانی دارد.

مقاومت نسبت به پرتودرمانی را می توان با بهره گیری از ترکیبات شیمیایی موسوم به حساس کننده های پرتوی کم کرد که سلول ها را در مقابل تشعشع، لطمه پذیرتر می کنند. گروهی از پژوهشگران به سرپرستی دکتر “کین فن” (Qin Fan) از دانشگاه پزشکی جنوبی (Southern Medical University) و دکتر “یینگ ال وی” (Ying Lv) از بیمارستان “نانفنگ” (NanFang) چین، یک داروی گیاهی سنتی موسوم به “شنگمای یین” (Shengmai Yin) را بعنوان یک حساس کننده پرتوی مؤثر برای بیماران مبتلا به کارسینوم نازوفارنکس شناسایی کرده اند.

دکتر “فن” اظهار داشت: DNAمتیلاسیون، یک تغییر اپی ژنتیکی است؛ به این معنا که بجای جهش در کد ژنتیکی، با تغییر در نحوه بیان ژن ها ایجاد می شود. در نتیجه، تغییرات اپی ژنتیکی، برگشت پذیر هستند و اغلب می توان آنها را با کمک مواد گیاهی تعدیل کرد. ما باتوجه به پژوهش های پیشین، بررسی کردیم که آیا “شنگمای یین” می تواند وضعیت DNAمتیلاسیون را در سلول های مبتلا به کارسینوم نازوفارنکس تغییر دهد و اینکه آیا چنین تغییراتی بر حساسیت پرتوی سلول ها تأثیر می گذارند یا خیر.”

پژوهشگران در این پروژه، ابتدا سطوح DNAمتیلاسیون را در دو رده سلولی مختلف کارسینوم نازوفارنکس یعنی “سلول های کارسینوم نازوفارنکس حساس به پرتو” (CNE-2) و “سلول های کارسینوم نازوفارنکس مقاوم به پرتو” (CNE-2R) مقایسه کردند. سلول های CNE-2R در ابتدا سطوح پایین تری از ژن های متیله شده را نسبت به سلول های CNE-2 داشتند. با این وجود، پژوهشگران بعد از درمان سلول های CNE-2R با “شنگمای یین” دریافتند که متیلاسیون تعدادی از این ژن ها بازسازی شده است. یکی از این ژن ها، ژنی بود که گلیکوپروتئینی موسوم به “تناسین سی” (Tenascin-C) را رمزگذاری می کند. این گلیکوپروتئین، در فرآیندهای سلولی مختلف همچون تهاجم و مهاجرت سلول های تومور نقش دارد. پژوهش های پیشین نشان داده اند که کاهش متیلاسیون در ناحیه “پروموتر” (promoter) این ژن، به افزایش بیان “تناسین سی” منجر می شود.

پژوهشگران، بیان “تناسین سی” را در هر دو رده سلولی مقایسه کردند و دریافتند که در سلول های CNE-2R بیش از حد بیان می شود. سپس، آنها دریافتند که “شنگمای یین”، تولید “تناسین سی” را در سلول های سرطانی کم می کند. “فن” اظهار داشت: ما حدس زدیم که این مساله ممکنست به سبب بازیابی وضعیت متیلاسیون “تناسین سی” توسط “شنگمای یین” باشد. سپس، فرضیه خودرا تایید کردیم. بررسی های ما نشان می دهند که “شنگمای یین” در متیلاسیون تعدادی از مناطق پروموتر ژن “تناسین سی” موسوم به نام نواحی “CpG” کمک می نماید. “پروتئین اختصاصی ۱” (SP1)، به نواحی متیله شده CpG متصل می شود و از بیان “تناسین سی” جلوگیری می کند.

یافته های این پژوهش، سه جنبه بسیار مهم “شنگمای یین” را بعنوان یک مکمل درمانی طی پرتودرمانی نشان می دهند. دکتر “ال وی” توضیح داد: نخست اینکه “شنگمای یین” علاوه بر کاهش عوارض جانبی پرتو، می تواند کارایی پرتودرمانی را افزایش دهد. دوم اینکه به سبب اثر ضد تومور، می توان از آن بعنوان یک مکمل پیشگیرانه برای جامعه ای که همیشه به قدرت شفابخش طب سنتی تکیه می کند، استفاده نمود. سوم اینکه “شنگمای یین”، جایگزینی برای توسعه یک حساس کننده پرتوی مقرون به صرفه در صنعت داروسازی ارائه می دهد.

“شنگمای یین”، پتانسیل این را دارد که یک حساس کننده پرتوی ایمن، مؤثر و مقرون به صرفه و همین طور یک مکمل برای پرتودرمانی باشد. توسعه داروها بر طبق این طب سنتی چینی می تواند به بهبود کیفیت زندگی و کاهش مرگ و میر بیماران مبتلا به کارسینوم نازوفارنکس کمک نماید.

این پژوهش در “Journal of Pharmaceutical Analysis” به چاپ رسید.

منبع: