محققان نیجریه ای از ساخت واکسن کووید-۱۹ خبر دادند

نیوزتل: گروهی از دانشمندان کشور نیجریه بتازگی از کشف واکسنی که از مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ پیشگیری می کند، آگاهی داده اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، دانشمندان گفته اند انتظار می رود واکسن مذکور تا حداقل ۱۸ ماه آینده جهت استفاده گسترده در دسترس قرار بگیرد.
دکتر “اولادیپو کولااُل”(Oladipo Kolawole) رهبر گروه تحقیقاتی کووید-۱۹ اظهار داشت: احساس خوشایندی داریم که توانسته ایم یک چاره ای برای چنین بیماری همه گیر جهانی عرضه دهیم و ما آماده ایم که تلاش خویش را دو چندان نماییم تا واکسن طی چند ماه آینده در دسترس همه قرار گیرد. واکسن را چندین بار مورد آزمایش قرار داده ایم و عملکرد آن مورد تایید ما است. ما واکسن را برای آفریقایی ها توسعه داده ایم اما بر روی نژادهای دیگر هم عمل خواهد نمود. توسعه آن نتیجه تلاشهای بسیار دانشمندان است. جمعیت کسانی که به واکسن احتیاج دارند بیشتر از کسانی است که به دارو احتیاج دارند. بنابراین دانشمندان این مطالعه بر روی توسعه واکسن تمرکز کرده بودند.
بودجه این مطالعه توسط آزمایشگاه “ترینیتی ایمینودفیشنت”(Trinity Immunodeficient ) و شرکت مشاور “هلیکس بایوژن کانسالت”(Helix Biogen Consult) در شهر اوگبوموشو نیجریه تأمین شد و آنها تقریباً مبلغی در حدود ۷.۸ میلیون نایرا نیجریه(۲۰ هزار دلار) بر روی این مطالعه سرمایه گذاری کردند.
کولااُل در ادامه تصریح کرد که تیم وی برای انتخاب بهترین واکسن، روی ژنوم ویروس از نمونه های گرفته شده از افراد در سرتاسر آفریقا کار کرده اند. محققان این تیم ساخت مراحل نهایی واکسن را هم به اتمام رسانده اند اما تابحال نامی برای این واکسن انتخاب نکرده اند. به علت حجم زیاد تحقیقات، تجزیه و تحلیل و تاییدیه مورد نیاز مراجع پزشکی، حداقل ۱۸ ماه طول خواهد کشید تا واکسن جهت استفاده گسترده ارائه شود.

منبع: