نظارت بر سلامت افراد با الیاف نساجی هوشمند

نیوزتل: پژوهشگران مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) سوئیس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه الیاف نساجی هوشمندی (Smart Textile Fibers) شده اند که پارامترهای سلامت کاربران را اندازه گیری می کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، در مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) پژوهشگران پارچه خاصی تهیه کرده اند که می توان از آن برای تشخیص تغییرات جزئی در نحوه کشش پارچه، فشارهایی که بر روی آن اعمال می شود و حتی گشتاور نیرو که به دور آن می پیچد، بهره برد.
این توانایی ممکنست در لباس ها و حتی ملحفه های روی تخت مورد استفاده قرار گیرد تا بطور مداوم بر تنفس و ضربان قلب افراد، حرکت بدن و سایر پارامترهای سلامت نظارت کند.
“آندریاس لبر”(Andreas Leber) یکی از پژوهشگران این مطالعه که در مجله “Nature Electronics ” انتشار یافت، اظهار داشت: تصور کنید پارچه های مبتنی بر هوش مصنوعی که لباس ها یا رو تختی های بیمارستان از آن به وجود آمده اند بتواند بر تنفس و سایر حرکات حیاتی کاربر نظارت کنند که این کار را برای پزشکان آسان می سازد. خطوط “انتقال نرم”(soft transmission lines) که ما توسعه داده ایم می تواند به ما در انجام این کار کمک نماید.

خطوط انتقال که “لبر” به آنها اشاره نمود از الیاف نوری، فلزات مایع و الاستومرها ساخته شده اند که همه آنها در یک ترکیب پیچیده در کنار هم قرار گرفته اند.
الاستومر پلیمری است که قابلیت ویسکوالاستیسیته(گران روی و کشسانی باهم) بالایی دارد. نام الاستومر از دو قسمتی است که قسمت اول آن “الاستو”(برگرفته از «الاستیک» و به معنای ارتجاع پذیر) و “مر” (برگرفته از «پلیمر») تشکیل شده است.
جهت استفاده از الیاف برای اندازه گیری پارامترهای سلامت، همزمان یک دستگاه جداگانه جریان الکتریکی را بوسیله الیاف جدید ارسال می کند و سیگنال های برگشتی بطور مداوم تجزیه و تحلیل و ضبط می شوند تا مشخص شود که الیاف چگونه و به چه علت گرفتار ناهماهنگی شده است. همه این کارها تقریباً فوراً اتفاق می افتد و حتی تغییرات ظریف در شکل الیاف نیز قابل تشخیص می باشد. در صورتیکه الیاف جدید انعطاف پذیر هستند و می توانند با پارچه های موجود مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: