تحقیقات جدید دانشمندان نشان داد از افراد مبتلا به کرونا ۸ متر فاصله بگیرید!

به گزارش نیوزتل تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده است اگر یک فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ باشد و عطسه کند، قطرات تنفسی وی تا فاصله ۲۷ فوتی (۸.۲ متر) پخش خواهند شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، فیلمی انتشار یافته است که در آن نشان داده است قطرات تنفسی یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می تواند هنگام عطسه تا فاصله ۸ متر دورتر از فرد پخش شوند که این فاصله چهار برابر فاصله ای است که محققان به منظور رعایت فاصله اجتماعی اعلام نموده اند.
دانشمندان آمریکایی به تازگی فیلم اسلوموشنی منتشر نموده اند و در آن نشان داده اند قطرات تنفسی یک فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ می تواند تا فاصله ۸ متر دورتر از آن فرد در هوا پخش شود و این در شرایطی است که کشورهایی که این بیماری در آنجا شیوع پیدا کرده است، از افراد خواسته اند با یکدیگر حداقل فاصله ۲ متری داشته باشند.
دانشمندان دریافتند که قطرات ویروسی که در سرفه و عطسه مشاهده می شود، می توانند در یک فضای مرطوب و گرم با سرعت بین ۳۳ تا ۱۰۰ فوت در ثانیه (۱۰ تا ۳۰ متر در ثانیه) حرکت کنند و این قطرات یک ابر گازی آلوده ایجاد می کنند که می تواند از فاصله ۲۳ تا ۲۷ فوت (هفت تا هشت متر) از آن مکان به جای دیگر برسد. جو مرطوب و گرم در درون ابر گازی سبب می شود که تبخیر قطرات موجود بسیار طولانی تر از حد معمول باشد.

پروفسور “بورویبا” در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) نوشته است: اقدامات کنونی برای فاصله اجتماعی مبتنی بر مدلهای پیشین است. این امر به این علت است که آنها احتمال وجود یک ابر گاز گرم و مرطوب که قادر به حفظ قطرات ویروسی برای مسافت های طولانی تر است را در نظر نگرفته اند.
باآنکه راهکار فاصله اجتماعی در این زمان بحرانی بسیار مهم می باشد، اما گویا درک فعلی بعضی از فاصله اجتماعی برای پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی دستگاه تنفسی بنابر الگوی توسعه یافته در دهه ۱۹۳۰ است.
هنگامی که یک فرد مبتلا به این بیماری عطسه می کند، قطرات تنفسی این فرد تا ۸ متر دورتر از مکانی که قرار دارند، پخش می شوند و سرانجام تبخیر این قطرات بستگی به اندازه آنها، سرعت ابر گازی و شرایط محیطی مانند دما و رطوبت دارد. در دمای بالا، عمر قطره می تواند تا ۱۰۰۰ برابر افزایش یابد. اما حتی بعد از تبخیر، “هسته قطرات” امکان دارد ساعت ها در هوا معلق بمانند و گرفتار جریان هوا از سیستم های تهویه یا تهویه مطبوع مانند سوپر مارکت ها یا حتی بیمارستان ها شود.
طبق گزارش چین در اوایل سالجاری، ذرات ویروسی می توانند در سیستم های تهویه در بیمارستان دراتاق های بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ یافت شوند.
پروفسور “بورویبا” اظهار داشت که مطالعه جدید وی در مورد نحوه حرکت ابرهای گاز آلوده می تواند توضیح دهد که چگونه ذرات ویروس می توانند از فاصله طولانی از یک بیمار به بیمار دیگر برسند. بنابراین استفاده و پوشیدن تجهیزات مناسب برای محافظت شخصی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی بیمارستان ها بسیار مهم می باشد، حتی اگر از فاصله ۲ متری با بیماران در تماس هستند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4