توسعه داروی ضدایدز برای کودکان با طعم توت فرنگی

نیوزتل: یک شرکت داروسازی هندی در حال توسعه دارویی ضدایدز برای کودکان است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، سالیانه ۸۰ هزار نوزاد و کودک نوپا بر اثر مبتلاشدن به بیماری “ایدز” جان خودرا از دست می دهند که قسمتی از علت این مرگ و میر به دشواری تهیه دارو برمی گردد.
از طرف دیگر، خوردن قرص و شربتی که مزه نامطبوعی دارد، برای این کودکان بیمار بسیار دشوار است.
در این راستا شرکت داروسازی “سیپلا”( Cipla) چاره ای برای این مساله پیدا کرده و در حال معرفی یک دارو جدید ضد ایدز است.
شرکت داروسازی سیپلا در ساخت این دارو از طعم توت فرنگی بهره برده که مصرف آن برای کودک راحت تر شود.
از آنجائیکه این دارو به حالت کپسول تولید شده، والدین کودک می توانند محتویات پودری داخل کپسول را در غذا و یا نوشیدنی کودک بریزند تا بیمار آنرا مصرف کند.
در تولید این دارو که “کوآدریمون”(Quadrimune) نام دارد، از ۴ داروی ضد ویروس “اچ آی وی”(HIV) به کار گرفته شده است و نگهداری آن نیاز به یخچال ندارد.
این مسئله در آفریقا که هوا گرم است و غالبا برق مشکل دارد، از اهمیت زیادی برخوردارست. از طرفی دیگر آفریقا همچون کشورهایی است که تعداد افراد مبتلا به ایدز زیادی دارد.
نکته مهم این داروی اررزشمند این است که قیمت ارزانی هم دارد و برای یک کودک با وزن ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم، روزانه کمتر از یک دلار هزینه برمی دارد. این میزان برای نوزادان هم حدود ۵۰ سنت در روز است. البته شاید این مبلغ برای خیلی از خانواده ها سنگین باشد ولی طراحی قرص به نحوی است که بلع آن آسان است و جان هزاران نفر را نجات می دهد.
سازمان غذا و دارو آمریکا در حال بررسی قرص “کوآدریمون” است و احیانا در سال ۲۰۲۰ میلادی این دارو را تایید کند.
به راحتی می توان پیش بینی نمود که این تاییده می تواند یک گام اساسی برای توزیع گسترده تر دارو باشد.
مگر در مواردی که یک درمان قطعی برای ایدز ابداع شود. داروهای مانند “کوآدریمون” می توانند برای توقف شیوع ویروس از اهمیتی حیاتی برخوردار باشند.

منبع: