چشم انداز ۱۰ سال آتی اپل چه خواهد بود؟

به گزارش نیوزتل شرکت ˮاپلˮ در دهه گذشته با فناوری آیفون خود بر بازار تسلط یافته است و در یک دهه آتی هم می خواهد پروژه های گوناگونی را پیگیری کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، یکی از این پروژه ها در نظر دارد که کاملا جایگزین آیفون شود. همینطور تولید خودرو های خودران و عینک های هوشمند از برنامه های اپل برای ادامه سلطه بر دنیای فناوری طی دهه آتی است.
گزارشها حاکی از اینست که جزئیات برنامه های اپل برای سالهای آینده شامل جایگزینی آیفون، توسعه عینک های هوشمند و توسعه خودرو های خودران هستند.
۱- جایگزین “آیفون”: عینک های هوشمند اپل
بنا بر گزارشات جدید، اپل به دنبال جایگزینی برای آیفون است. اما سوال اینجاست که چه محصولی می تواند جای آیفون را بگیرد؟
بعضی از نسخه های عینک های هوشمند اپل که نخستین جفت آن در سال ۲۰۲۲ وارد بازار خواهد شد، جایگزین آیفون خواهند بود.
برنامه ریزی شده که یک عینک هوشمند صاف هم در سال ۲۰۲۳ میلادی ارائه شود.
اپل هنوز هیچ اطلاعاتی از این هدست ها منتشر نکرده است و قبل از این در ماه اکتبر جزئیات این هدست ها را در یک اتاق بسته و فقط برای کارمندان خود توضیح داد.
بنا بر صحبت های افرادی که در این نشست حضور داشتند، اپل این دستگاه ها را اینگونه تشریح کرد:
گفته می شود نخستین دستگاه در سال ۲۰۲۲ میلادی ارائه شود و از نظر اندازه مشابه هدست واقعیت مجازی “Oculus Quest “فیسبوک باشد.
این هدست یک صفحه نمایش با وضوح بالا و دوربین هایی در پشت صفحه خواهد داشت و همینطور قادر به نقشه برداری از اطراف خواهد بود.
انتظار می رود که دستگاه دوم هم در ۲۰۲۳ میلادی عرضه گردد و بیشتر شبیه به عینک آفتابی باشد.
یک فریم ضخیم هم باتری و پردازنده های عینک را در خود جای خواهد داد.
مقرر است این عینک ها جهت استفاده در کل روز مناسب باشند و بسیار به هدف نهایی اپل که ساخت جایگزینی برای آیفون است، نزدیک باشند.

۲- عرضه خدمات گسترده
اپل در ابتدا “اپل موزیک”(Apple Music) و سپس “اپل نیوز پلاس”(Apple News Plus) و سرویس بازی های مخصوص اپل به نام “اپل آرکید”(Apple Arcade) را عرضه داد.
جدیدا هم تلویزیون مخصوص اپل معروف به “اپل تی وی پلاس”(Apple TV Plus) را به مشتریان معرفی کرده است.
این غول فناوری می خواهد یک بسته اشتراکی شامل “اپل موزیک”، “اپل تی وی پلاس” و “اپل نیوز پلاس” را با کاربران به اشتراک بگذارد.
این سرویس سال آینده عرضه خواهد شد.

۳- خودرو های خودران
پروژه خودروی برقی اپل معروف به “تایتان”، پروژه ساخت خودرو برقی در دست تحقیق و توسعه توسط شرکت اپل است و این شرکت از پنج سال پیش در حال کار روی این پروژه است.
این پروژه هزاران کارمند را مشغول خود کرده است. البته اپل جزئیاتی از آن منتشر نکرده و اعتقاد دارد که در تولید سیستم های خودران فرصت های بزرگی وجود دارد و این شرکت توانایی های منحصر به فردی در مشارکت در این پروژه دارد.
می توان گفت پروژه ساخت خودرو های خودران جاه طلبانه ترین پروژه فناوری یادگیری ماشین بشمار می رود.

۴- تولید سریع ترین آیفون با اینترنت نسل پنجم
اپل تا چند سال دیگر به تولید گوشیهای آیفون ادامه خواهد داد و می خواهد تا سال ۲۰۲۰ میلادی گوشی آیفون ۱۲ با قابلیت اتصال به اینترنت نسل پنجم را وارد بازار کند.
بنابر گفته های افراد آگاه احیانا آیفون ۱۲ از نسل پنجم شبکه تلفن همراه(۵G) پشتیبانی خواهد نمود و نرخ تازه سازی آن ۱۲۰ هرتز، دوربین مدت پرواز(Time-of-flight camera) و طراحی جدید بهره مند خواهد بود. در حالیکه اغلب تلفن ها دارای نرخ تازه سازی ۶۰ فریم در ثانیه هستند، آیفون ۱۲ با سرعت ۱۲۰ فریم در ثانیه عرضه خواهد شد. نرخ تازه سازی(Refresh rate) به تعداد دفعاتی گفته می شود که تصویر بر روی صفحه نمایش در هر ثانیه به روزرسانی یا تازه می شود.