دریافت جدیدترین اخبار سیاه چاله و ستاره های نوترونی از یک اپلیکیشن موبایلی

به گزارش نیوزتل به تازگی دانشجویان مقطع دکترا موسسه ˮنجوم موج گرانشیˮ (Gravitational Wave Astronomy) تگزاس برنامه ای توسعه داده اند که افراد توسط آن می توانند آخرین اخبار در ارتباط با ادغام سیاه چاله و ادغام ستاره های نوترونی را دریافت نمایند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، چند دانشجو مقطع دکترا موسسه نجوم موج گرانشی برنامه ای معروف به “چیرپ”(Chirp) را برای ترغیب افراد به دانستن جدیدترین اخبار در ارتباط با ادغام سیاه چاله و ادغام ستاره های نوترونی در هر لحظه توسعه داده اند.
چیرپ که جهت استفاده در تلفن های همراه طراحی شده است، آخرین اخبار را از مراکزی مانند “رصدخانه موج گرانشی با تداخل سنج لیزری”(LIGO) و تداخل سنج ویرگو(VIRGO interferometer) دریافت کرده و در اختیار کاربران قرار می دهد. گزینه جستجو هم در این برنامه وجود دارد و کاربران می توانند اخبار جدید و پیشین درباره برخورد سیاه چاله یا ادغام ستاره های نوترونی را جستجو و مشاهده کنند. اخبار این کشفیات بسیار معتبر هستند چون که تمامی آنها توسط تیم بین المللی از دانشمندان با استفاده از دو آشکارساز لایگو در آمریکا و ویرگو در ایتالیا انجام شده است.
ستاره نوترونی هسته فروپاشی شده یک ستاره بزرگ است که قبل از فروپاشی جرم آن در مجموع بین ۱۰ تا ۲۹ جرم خورشیدی بوده است. ستاره های نوترونی کوچکترین و متراکم ترین ستارگانی هستند که تابحال شناخته شده اند.
رصدخانه موج گرانشی با تداخل سنج لیزری که به اختصار لایگو هم نامیده می شود، پروژه مشترکی بین دانشمندان ام.آی. تی، موسسه فناوری کالیفرنیا و بسیاری دانشگاه ها و دانشکده های دیگر است. تداخل سنج ویرگو هم نام یک آشکارساز امواج گرانشی واقع در ایتالیا می باشد. این آشکارساز کار خویش را از سال ۲۰۰۷ آغاز نموده است. دانشمندان تابحال توسط تداخل سج ویرگو موفق به رصد ادغام ستاره های نوترونی خیلی از طریق امواج گرانشی شده اند.
“آرون جونز”(Aaron Jones) یکی از دانشجویان مقطع دکترا این پروژه اظهار داشت: ما با کمک یکدیگر موفق به توسعه این برنامه هیجان انگیز شده ایم. ما مدت ها بود که به این ایده فکر می کردیم که افراد علاقه مند بتوانند به راحتی و سریع به آخرین اخبار مربوط با سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی دسترسی پیدا کنند و الان بسیار خوشحال هستیم که موفق به توسعه چنین برنامه ای شده ایم.
کاربران دارنده گوشیهای دارای سیستم عامل اندروید می توانند برنامه چیرپ را با رفتن به این سایت و کاربران دارنده گوشیهای دارای سیستم عامل آی. او. اس هم می تواند با رفتن به این سایت برنامه را دانلود کنند.