ساخت بیوراکتور یک بار مصرف کشت ریشه گیاهان دارویی در کشور

نیوزتل: با ساخت بیوراکتورهای یک بار مصرف کشت ریشه گیاهان دارویی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، امکان تولید متابولیت های ثانویه گیاهی با سهولت بیشتر و هزینه ای بمراتب کمتر در کشور برقرار شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مرتضی خان احمدی، رئیس پژوهشکده متابولیت های ثانویه این پژوهشگاه در توضیح این دستاورد اظهار داشت: متابولیت های ثانویه گیاهی کاربردهای فراوانی در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بعضی از صنایع دیگر دارند و با اقبال مجدد مردم به ترکیبات طبیعی پیش بینی می شود استفاده از این متابولیت ها در آینده افزایش یابد.
وی اشاره کرد: این متابولیت ها در گیاهان به میزان کم تولید می شوند و مقدار تولید آنها در گیاه ثابت نبوده و به تنش های محیطی زنده و غیر زنده وابستگی زیادی دارد. علاوه بر این زراعت بعضی از گیاهان به زمان طولانی و شرایط ویژه نیاز دارند که تامین آن به سختی امکان پذیر است و از جانب دیگر برداشت گیاهان از رویشگاه های طبیعی نیز به تخریب منابع طبیعی و گاهی حذف منابع ژنتیکی می انجامد.
خان احمدی اشاره کرد: با عنایت به این مشکلات در دهه های اخیر کشت سلولها و اندام گیاهی خصوصاً ریشه های نابجا و مویین در شرایط کنترل شده برای تولید متابولیت های ثانویه باارزش گیاهی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و تحقیقات فراوانی در این زمینه در سطح جهان در دست انجام است که بعضی از آنها به مرحله تجاری وارد شده اند. در این رابطه می توان به تولید داروی ضد سرطان تاکسول و ریشه دارویی جین سینگ اشاره نمود.
رئیس پژوهشکده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به این که بیشتر این ترکیبات در بیوراکتورهای بزرگ تولید می شوند که ساخت و راهبری آنها به سرمایه، زمان و دانش فنی زیاد نیاز دارد، اشاره کرد: بتازگی مفهوم بیوراکتورهای یک بار مصرف مطرح شده که به زمان و سرمایه کم نیاز داشته و راهبری آنها سهل تر است. خصوصاً اینکه برای سلولها و بافت های گیاهی به سبب کندی رشد به کنترل دما و pH و هوادهی شدید نیازی نیست.
وی اشاره کرد: پژوهشکده متابولیت های ثانویه با هدف توسعه تولید اقتصادی متابولیت های ثانویه در محیط های کنترل شده نسبت به ساخت بیوراکتورهای یک بار مصرف با حداقل زمان و هزینه ساخت اقدام نموده است. بدنه یک بار مصرف این بیوراکتور از فیلم های پلاستیکی ساخته شده که بسیار ارزان قیمت بوده و به راحتی در اتوکلاو استریل می شود. البته اتصالات و تجهیزات جانبی مانند فیلترها یک بار مصرف نبوده و قابل استفاده مجدد هستند.
رئیس پژوهشکده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: الان بیوراکتورهای ۱۵ لیتری از این نوع با موفقیت برای کشت ریشه نابجای گل راعی مورد استفاده قرار گرفته اند و ماده خشک ۱۳ گرم بر لیتر تولید شده که در حد مقادیر گزارش شده در سطح جهان است.
به گفته وی، هم اکنون تست بیوراکتورهای ۱۵ لیتری، ۳۰ لیتری و ۶۰ لیتری برای گیاهان مختلف در دست انجام است و تست بیوراکتورهای بزرگتر نیز در دست بررسی قرار دارد.

منبع: