آیا خاک بازی برای کودکان امروز هم مفید است؟

نیوزتل: نتایج مطالعات نشان می دهد که خاک سطحی می تواند مهم ترین عامل مواجهه کودکان با سرب باشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی میزان سرب در خاک، برای تعیین خطرات آلودگی سرب برای کوچکترین و لطمه پذیرترین ساکنان کره زمین یعنی کودکان، بسیار مهم می باشد.
محققان دانشگاه تولین در امریکا در سال ۲۰۰۱ میزان سرب در خاک نیواورلئان را مورد بررسی قرار دادند و خاک حدود ۵۵۰۰ محله در خیابان های شلوغ، منازل، فضای باز و پارک ها را جمع آوری کردند و سپس ۱۶ سال بعد همین بررسی را انجام دادند و سطح سرب در خون کودکان را نیز مورد آزمایش قرار دادند.
نتایج بررسی نشان داد که تغییرات طولانی در سطح سرب خاک می تواند تاثیرات متفاوتی در سطح سرب خون کودکان داشته باشد.
هوارد میلکه، سرپرست این تحقیق و محقق این دانشگاه، اظهار نمود: گرد و غبار سرب قابل مشاهده نیست و بعضی از مکان های آلوده به سرب، گاهی بعنوان مکان هایی برای بازی کودکان در نظر گرفته می شود و کودکان با انجام فعالیت در این مکان ها با سرب آلوده می شوند که بسیار خطرناک می باشد.
محققان اظهار کردند: قرار گرفتن در معرض سرب، برای کودکان، عواقب جبران ناپذیری ازجمله مشکلات رفتاری، کاهش ضریب هوشی، بیش فعالی، تاخیر در رشد، مشکلات شنوایی، کم خونی، بیماری کلیوی و سرطان به همراه خواهد داشت و در موارد نادر، منجر به تشنج، اغما و یا مرگ هم می شود.
این مطالعه نشان می دهد، کودکانی که با خاک با میزان سرب زیاد بازی کردند میزان سرب در خون آنان نیز افزایش یافته و کمترین امتیاز در عملکرد مدرسه را کسب کردند.
دربرخی از کشورها همچون ایالات متحده، در سال های اخیر، سرب بعنوان یکی از مهم ترین عوامل خطر مرگ زودرس خصوصاً بر اثر بیماری های قلبی و عروقی شناخته شده و سالانه منجر به ۴۱۲ هزار مرگ زودرس می شود.
این مطالعه جدید با همکاری پژوهشگران استرالیا، دانشگاه ایالتی کلرادو و دانشگاه شهری نیویورک در ایالات متحده انجام شده است.

منبع: