پژوهشگران انگلیسی: دهان شویه می تواند اثرات مفید ورزش را کم کند

نیوزتل: مطالعه بتازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده است دهان شویه می تواند اثرات مفید ورزش کردن را کم کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه پلیموث(University of Plymouth) انگلستان نشان داده است که کاهش فشار خون مفید پس از ورزش توسط مولکول های آزاد شده توسط باکتری های موجود در دهان شروع می شود. حالا دانشمندان دانشگاه پلیموت طی مطالعه خود دریافتند که دهان شویه ضد باکتری می تواند باکتری های مفید دهان را از بین ببرد و بدین سبب اثرات قلبی عروقی پس از ورزش را می کاهد.
“رائول بسکوس”(Raul Bescos) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: دانشمندان تابحال می دانستند که رگ های خونی در هنگام ورزش باز می شوند برای اینکه آنها تولید نیتریک اکسید، قطر رگ های خونی را بیشتر می کند (معروف به رگ گشادگی) و موجب افزایش گردش خون در عضلات فعال می شود. تابحال چیزی که همانند یک معما بود، این بود که چگونه گردش خون پس از تمرین بالاتر می رود و سبب کاهش فشارخون(افت فشار خون پس از تمرین) می شود.
هنگامیکه نیتریک اکسید در بدن انسان تخریب می شود به ترکیبی به نام نیترات تبدیل می شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که گونه های خاصی از باکتری های دهانی فعال نیترات را به مولکولی به نام نیتریت تبدیل می کنند. این پروسه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد برای اینکه نیتریت در دستگاه گوارش جذب شده و وارد جریان خون می شود و در نهایت باردیگر به نیتریک اکسید تبدیل می شود. بدین سبب طی این مطالعه پژوهشگران تصمیمی گرفتند تا دریابند آیا این نیترات همان چیزی است که سبب کاهش فشار خون بعد از ورزش می شود یا خیر.
بسکوس در ادامه اضافه کرد: ما قصد داشتیم دریابیم که آیا مسدود کردن توانایی نیترات در تبدیل به نیتریت با مهار باکتری های دهان می تواند بر فشار خون پس از تمرین تأثیر بگذارد یا خیر.
پژوهشگران طی این مطالعه ۲۳ فرد بالغ سالم را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. این افراد می بایست به مدت یک ساعت و نیم بر روی تردمیل می دویدند. بعد از ورزش، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و به یک گروه دهان شویه ضدباکتری و به گروه دیگر پلاسیبو دادند و آنها می بایست دهان خودرا هر دو ساعت یک دفعه با آنها شستشو می دادند. قابل ذکر است پژوهشگران فشار خون افراد را پیش از ورزش و یک و دو ساعت پس از ورزش اندازه گرفته و نمونه های بزاق و خون آنها را نیز گرفتند.
نتایج نشان داد که اندازه گیری فشار خون سیستولیک یک ساعت بعد از تمرین در گروهی که پلاسیبو بهره برده بودند بطور قابل توجهی پایین بود.
اما با بررسی گروهی که دهان شویه ضدباکتری بهره برده بودند، دریافتند دهان شویه اثر کاهش فشار خون پس ورزش را ۶۰ درصد کاهش داده و سطح خون نیتریت فقط در گروه دارونما نمایش داده شده است که این نشان داده است این مولکول برای ایجاد فشار خون بالا پس از ورزش مهم می باشد و با مختل کردن فعالیت باکتری ها در دهان می توان تولید آنرا مستقیما مهار کرد.
“کریگ کاتلر”(Craig Cutler) یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: این یافته ها نشان داده است که سنتز نیتریت توسط باکتری های دهان بسیار در شروع عملکرد بدن در نخستین دوره بهبود، ارتقاء فشار خون و اکسیژن بیشتر عضلات مهم می باشد. در واقع بنظر می رسد که باکتری های دهانی کلیدی برای باز کردن رگ های خونی هستند و اگر از بین بروند، نیتریت تولید نمی گردد و رگ ها در وضعیت فعلی خود باقی می مانند.
پژوهشگران این مطالعه افزودند: استفاده منظم از دهانشویه ضد باکتریایی موجب افزایش فشار خون سیستولیک می شود. تحقیقات جدید به این معنا نیست که استفاده از دهان شویه باید بطور کلی متوقف شود، اما این امر برای نخستین بار نشان داده است ارتباط قوی بین متابولیت های تولید شده توسط باکتری های دهان و تغییراتی در فشار خون پس از ورزش وجود دارد.
یافته های این مطالعه در مجله “Free Radical Biology and Medicine” منتشر گردید.

منبع: