به گزارش نیوزتل کشتی تمام برقی ˮالنˮ(Ellen) که ادعا می شود بزرگترین کشتی از نوع خود در دنیاست، نخستین سفر تجاری خویش را با موفقیت به پایان رسانده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تاکنون شاهد چند کشتی کاملا برقی و بی سر و صدا که وظیفه انتقال مردم، خودرو ها و کالاها بین بنادر را دارند در شمال اروپا بوده ایم، اما گزارش شده است که کشتی تمام برقی "الن"(Ellen) که بزرگترین در جهان است، اولین سفر تجاری خودرا در راه بین دو جزیره در دانمارک انجام داده است.
این کشتی که برای حرکت از باتری ها نیرو می گیرد، مسافران و وسایل نقلیه را بین دو جزیره در دانمارک حمل کرد که این کار قبلا توسط یک کشتی دیزلی به نام "MF Skjoldnæs" انجام می شد.

"الن" این سفر افتتاحیه را پیش از آغاز به کار به صورت رسمی از اول ماه سپتامبر انجام داد تا جایگزین کشتی دیزلی شود. کشتی دیزلی نیز بازنشسته نمی گردد، بلکه به مسیر دیگری انتقال می یابد.
ابعاد " الن" ۵۹.۵ در ۱۲.۸ متر است. بدنه آن در سال ۲۰۱۷ از لهستان وارد شد و از آن زمان به موتورهای برقی شرکت "ویزدو" فنلاند و یک باتری لیتیوم-یون ۴.۳ مگاوات ساعتی از شرکت سوئیسی "Leclanché SA" مجهز شد.

"الن" می تواند با حمل حدود ۳۰ وسیله نقلیه و ۲۰۰ مسافر، تا ۲۲ میل دریایی قایقرانی کند و سرعت خودرا تا ۱۵.۵ گره نیز برساند و انتظار می رود که روزانه هفت سفر داشته باشد.
"آنیل سریواستاوا" مدیر شرکت سوئیسی اظهار داشت: "الن" طی یک سال از انتشار دوهزار تن کربن، ۴۲ تن NOX دو و نیم تن ذرات معلق و ۱.۴ تن SO۲ در جو جلوگیری می کند. این پروژه نشان داده است که امروزه ما می توانیم وسایل نقلیه استفاده کننده از سوخت های فسیلی را با انرژی پاک جایگزین نماییم و از این طریق به مبارزه با گرم شدن کره زمین و آلودگی هوا بپردازیم تا به رفاه جوامع خود کمک نماییم.

 

منبع: