بعد از گذشت چند دهه؛ دسترسی عموم محققان به صخره های کره ماه ممکن می شود

به گزارش نیوزتل ناسا پس از گذشت چند دهه به محققان علاقمند اجازه داد تا به صخره هایی که در جریان انجام مأموریت فضاپیمای آپولو از سطح کره ماه جمع آوری شده اند، دسترسی یابند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ای بی سی نیوز، این صخره ها و سنگ ها در مرکز فضایی جانسون ناسا نگهداری می شوند و تاکنون عده بسیار محدودی فرصت بازدید از این مرکز و لمس سنگ های کره ماه را پیدا کرده اند. در این آزمایشگاه به شدت تحت محافظت، صدها کیلوگرم سنگ ها و صخره های جمع آوری شده از کره ماه نگهداری می شود. این سنگ ها نزدیک به نیم قرن قبل توسط فضانوردان فضاپیمای آپولو طی سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ جمع آوری شده اند.
ناسا سرانجام تصمیم گرفته مشاهده برخی نمونه های این سنگ ها را برای محققان و پژوهشگران ممکن کند و به زمین شناسان هم امکان دهد تا جهت بررسی این نمونه ها با فناوری قرن بیست و یکم اقدام نمایند. این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که ناسا می خواهد در سال ۲۰۲۴ مجدداً فضاپیمایی را به کره ماه بفرستد. وزن مجموع سنگ ها و صخره های کره ماه به ۳۸۲ کیلوگرم می رسد و بررسی بعضی از آنها اطلاعات منحصر به فردی را در مورد عمر کره ماه، نحوه شکل گیری آن و ماهیت مواد شیمیایی موجود در ماه در اختیار بشر گذارده است. بعضی از این نمونه ها در شرایط خلأ نگهداری می شوند تا در معرض جو کره زمین قرار نگرفته و حالت طبیعی خویش را حفظ کنند. برخی دیگر هم در شرایط یخ زده شده یا در درون محفظه های گاز هلیوم نگهداری می شوند.
کارشناسان ناسا الان در حال بررسی این مورد هستند که چگونه نمونه های منتخب جهت بررسی های علمی در دسترس محققان قرار بگیرند تا پایین ترین میزان صدمه به آنها وارد شود.