نقش هوش مصنوعی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

نیوزتل: کارشناسان هاروارد، ام. آی. تی، گوگل و مایکروسافت اعتقاد دارند که ابزارهای هوش مصنوعی می تواند در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مؤثر باشند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، در یک مقاله انتشار یافته در اوایل ماه جاری، یک تیم از کارشناسان یادگیری ماشین اعلام کردند که ابزارهای هوش مصنوعی می تواند بطور قابل توجهی از انتشار کربن و گازهای گلخانه ای جلوگیری کند.
کارشناسان دانشگاه هاروارد، ام. آی. تی، گوگل و مایکروسافت اخیراً اظهار کرده اند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می توان تغییرات بزرگی در سیستم حمل و نقل به وجود آورد که این امر سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود.
گاز گلخانه ای به گازی که در جو یک سیاره وجود دارد گفته می شود که در محدودهٔ فرو سرخ به جذب و انتشار پرتوها می پردازد. گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین که بطور طبیعی در آن وجود دارند شامل بخار آب، کربن دی اکسید، متان، دی نیتروژن مونوکسید و اوزون هستند اما فعالیت های بشری، بر میزان خیلی از این گازها در جو افزوده است.
بگفته کارشناسان با کمک ابزارهای هوش مصنوعی می توان تا سال ۲۰۵۰ انتشار گازهای گلخانه ای را ۲۰ تا ۳۷ درصد کم کرد.
پژوهشگران طی این مطالعه گفتند علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی، تمام شرکت های جهان همانند شرکت ال جی نیز می بایست برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کاری کنند. شرکت ال جی اخیراً طی اقدامی از پروژه خود به نام” کربن صفر” (Zero Carbon) خود پرده برداشت. طی این پروژه، مقرر است ال جی انتشار کربن ناشی از ساز و کارهای جهانی خود تا سال ۲۰۳۰ به صفر برساند.

منبع: