با تلاش پژوهشگران آمریکایی صورت می گیرد نجات طبیعت با کمک پلاستیک های گیاهی

به گزارش نیوزتل پژوهشگران آمریکایی، نوعی پلاستیک گیاهی برای بسته بندی مواد غذایی تولید کرده اند که قابل تجزیه زیستی است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یافتن یک جایگزین قابل تجزیه زیستی برای محصولاتی که از نفت ساخته می شوند، یکی از اهداف اصلی صنایع غذایی است اما تولید این جایگزین ها، به رعایت استانداردهای بسیاری نیاز دارد.
پژوهش جدیدی که در “دانشگاه ایالتی اوهایو”(OSU) انجام شده، نشان داده است که ترکیب لاستیک طبیعی با پلاستیک زیستی می تواند جایگزین بهتری برای پلاستیک های نفتی عرضه نماید. این ایده، توجه خیلی از شرکت ها را برانگیخته است.
تقریباً حدود ۹۰ درصد انواع پلاستیک ها، از نفت ساخته می شوند و قابل تجزیه زیستی نیستند و بزرگترین مشکل آنها همین است.
گروه پژوهشی دانشگاه اوهایو باور دارند که کیفیت این محصول جدید، مانند پلاستیک های معمولی است و موفقیتی بزرگ در این عرصه به حساب می آید.
“ژیائوینگ ژائو”(Xiaoying Zhao)، پژوهشگر بخش علوم غذایی دانشگاه ایالتی اوهایو و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: تلاش های اخیر در مورد این ترکیب، موفقیت آمیز بوده است چونکه نرمی لاستیک به آن کمک می نماید انعطاف زیادی در این فرایند داشته باشد.
در این پژوهش جدید، پلاستیک ذوب شده با نوعی ترموپلاستیک گیاهی موسوم به “PHBV” ترکیب می شود. محصولی که در این فرایند تولید می شود، ۷۵ درصد محکم تر و ۱۰۰ درصد انعطاف پذیرتر از خود PHBV است و استفاده از آن برای بسته بندی غذا ساده تر خواهد بود.

“یائل ودووتز”(Yael Vodovotz)، استاد علوم تغذیه دانشگاه اوهایو اظهار داشت: قبل از این هم گروه های پژوهشی بسیاری، لاستیک طبیعی را با PHBV ترکیب کردند اما محصولات نهایی، بسیار بی کیفیت و ضعیف بودند و دوام آنها به قدری نبود که برای بسته بندی مواد غذایی به کار روند یا در ظروفی که برای غذاهای منجمد به کار می روند، مورد استفاده قرار گیرند. انعطاف پذیری بدون از دست دادن دوام، خصوصیت مهمی برای پلاستیک های بسته بندی به حساب می آید که برای تازه نگه داشتن مواد غذایی منجمد به کار می روند.
ژائو اضافه کرد: محصولاتی که پیشتر با این روش تولید شدند، ۸۰ درصد دوام خویش را در آزمایش ها از دست دادند اما محصولی که ما طی این فرایند تولید کردیم، تنها ۳۰ درصد دوام خویش را از دست داد و توانست بیشتر قدرت خویش را حفظ کند.
این پژوهش، در مجله “Polymers” به چاپ رسید.