نیوزتل: سازمان غذا و داروی آمریکا یک اسپری بینی کتامین را برای مقابله با افسردگی شدید تایید کرده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) اعلام نمود که یک اسپری بینی جدید را برای درمان افسردگی طولانی مدت تأیید کرده است. این دارو توسط شرکت داروسازی “جانسون و جانسون” ساخته شده است و تحت نام “اسپراواتو”(Spravato) عرضه می شود.
این دارو توسط پزشکان بعنوان داروی ضد افسردگی خوراکی تجویز خواهد شد. عنصر فعال این دارو یکی از مشتقات “کتامین” است.
کتامین داروی تضعیف کننده سلسله اعصاب مرکزی و هوش بری است. این دارو در سال ۱۹۶۳ بعنوان جایگزینی برای فن سیکلیدین و برای مصرف در دامپزشکی تولید شد. در مقایسه با برخی دیگر از داروهای هوش بری، کتامین کم خطرتر است چون تنفس و گردش خون را متوقف نمی کند و تهوع غیر ارادی را از کار نمی اندازد.
کتامین در انسان آثار توهم زا به وجود می آورد و نوعی داروی مورد استفاده جهت بیهوش کردن، ایجاد آرامش و تسکین درد در انسان و حیوان است و از دسته ی داروهای کلاس ۳ بوده و جهت استفاده در بیمارستان ها و درمانگاه ها مورد تأیید قرارگرفته است و از عوارض آن به توهم زایی، آرام بخشی و گوشه گیری می توان اشاره نمود و ازجمله داروهایی است که بطور غیرقانونی جهت تفریح و تفنن باز استفاده می شود، اما همچنان در دامپزشکی برای هوشبری رایج است. کتامین برای این آثار توهم زا مورد مصرف تفریحی باز قرار می گیرد.
با عنایت به خطر بالقوه سوءمصرف از این دارو، اسپراواتو تنها بوسیله یک سیستم توزیع محدود تحت نظارت اداره ارزیابی و کاهش خطرات(REMS) در دسترس قرار خواهد گرفت.
اسپراواتو نخستین درمان کاربردی جدید افسردگی است که توسط FDA از سال ۱۹۸۶ تابحال تأیید شده است.
این دارو نخستین داروی ضد افسردگی است که حاوی کتامین است. کتامین نخستین بار جهت استفاده بعنوان داروی بیهوشی در دهه ۱۹۷۰ مورد تأیید قرار گرفت.
پزشکان گزارش داده اند که کتامین را سال ها برای بیمارانی که به داروهای استاندارد ضد افسردگی پاسخ نمی دادند تجویز کرده اند.

“تیفانی فارکیون” مدیر اجرایی بخش محصولات روانپزشکی در مرکز تحقیقات مواد مخدر FDA اظهار داشت: نیاز به یک درمان برای افسردگی طولانی مدت مقاوم در مقابل درمان که یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی است احساس می شد.
وی ادامه داد: آزمایش های بالینی کنترل شده، ایمنی و کارآیی این دارو را مورد بررسی قرار داد و امتحان خودرا پس داد و موجب شد ما آنرا تأیید نماییم. اما باز هم به سبب نگرانی های ایمنی و سلامتی، این دارو تنها بوسیله یک سیستم توزیع محدود در دسترس خواهد بود و باید حتماً توسط یک واحد پزشکی مجاز فروخته شود و بیمار باز حتماً باید آنرا در حضور و با نظارت کادر پزشکی استعمال کند.
بدین سبب بیماران تنها قادر به استفاده از این اسپری بینی در داخل مطب پزشک خود خواهند بود و نباید آنرا در خانه استعمال کنند.
یک آزمایش کوتاه مدت که چهار هفته طول کشید، مشخص کرد که تلفیقی از اسپراواتو و یک داروی ضد افسردگی خوراکی دیگر در بعضی از بیماران، در عرض چند روز سبب بهبود آنها شد.
سازمان غذا و داروی آمریکا می گوید شایع ترین عوارض ناشی از مصرف این دارو در آزمایش ها شامل اختلال حواس، سرگیجه، تهوع، آرام بخشی، سرگیجه، کاهش میزان حساسیت، اضطراب، بی حالی، افزایش فشار خون، استفراغ و احساسی شبیه به مستی بوده است.