نگاهی متفاوت به چالش ۱۰ سال قبل تخریب محیط زیست و بطری پلاستیکی که تکان نخورد

به گزارش نیوزتل این هفته، میلیون ها کاربر شبکه های اجتماعی تصاویر ۱۰ سال پیش و الان خویش را با هشتگ ˮچالش ۱۰ سال ˮ(#۱۰YearChallenge) به اشتراک گذاشتند، حالا سلبریتی های خارجی و موسسات خیریه هم وارد چالش ۱۰ سال شده اند اما آنها به گونه ای متفاوت به این چالش پرداخته اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سلبریتی ها و موسسات خیریه به تازگی با انتشار تصاویری خاص در شبکه اجتماعی خود در اینستاگرام توانستند تا حد بسیاری درباره تغییرات محیطی جهان طی یک دهه اطلاع رسانی کنند.
هدف سلبریتی ها و موسسات از انتشار این تصاویر، این بود که به مردم بگویند زمین طی این ۱۰ سال بسیار تغییر کرده است.
آنها تصاویری از کاهش اندازه یخچال های طبیعی که حالا تبدیل به چند قطعه یخ شده اند و آب سنگ های رنگارنگی که حالا تنها مرجان های آنها باقی مانده اند، منتشر نمودند.
سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست “صلح سبز “( Greenpeace) یکی از نخستین سازمان های زیست محیطی بود که با انتشار تصاویری از زمین به گونه ای متفاوت در این چالش ظاهر شد. این سازمان دو عکس که در آن جنگل زدایی جنگل های بارانی آمازون مشخص بود، به اشتراک گذاشت.
جنگل زدایی به ریشه کنی درختان جنگلی یک منطقه یا زمین گفته می شود که در نتیجهٔ آن، تمام یا بخش بزرگی از درختان قطع می شود و پهنهٔ جدید بعنوان یک منطقه غیرجنگلی مورد استفاده قرارمی گیرد.
در این تصاویر تفاوت بین جنگل های بارانی سبز ۱۰ سال پیش آمازون و جنگل خشک شده حالا به وضوح قابل مشاهده می باشد.

یکی دیگر از تصاویری که انتشار یافت، تصاویر کوه یخی بود. همانطور که در تصویر پیداست این کوه های یخی طی یک دهه به علت پدیده گرمایش جهانی در حال ذوب شدن هستند. گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده است.
“جنوبگان”(Antarctica) هر سال حدود ۱۲۷ گیگاتن از جرم یخ های خویش را از دست می دهد و بنا بر گفته های ناسا، گرینلند هم سالانه ۲۸۶ گیگاتن از جرم یخ های خویش را از دست می دهد.

یکی از تاثیرگذارترین تصاویر مربوط به تصویری از یک بطری در سال ۲۰۰۸ بود که این بطری در سال ۲۰۱۸ هم همچنان دست نخورده و سالم باقی مانده بود و این در شرایطی است که متوسط زمان لازم برای تخریب کامل یک بطری پلاستیکی حداقل ۴۵۰ سال است.

امید است افراد با دیدن این تصاویر کمی آگاه شده و بیشتر به محیط زیست و زمین خود عشق بورزند.