پژوهشگران دانشگاه راتگرز آمریکا معرفی کردند ژنی که از متاستاز سرطان پروستات پیشگیری می کند

به گزارش نیوزتل پژوهشگران ˮدانشگاه راتگرزˮ در بررسی جدید خود، ژن خاصی را معرفی کردند که می تواند به جلوگیری از متاستاز سرطان پروستات کمک نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از یورک الرت، پژوهش جدیدی که در “دانشگاه راتگرز” (RU) صورت گرفته، ژن خاصی را در مبتلا شدن به سرطان پروستات نشان داده است. پژوهشگران باور دارند که شاید بتوان هنگامی که بیماران در خطر متاستاز سرطان قرار دارند، این ژن را هدف قرار داد و به زنده ماندن بیماران کمک کرد.
برپایه گزارش های “انجمن سرطان آمریکا” (ACS)، سرطان پروستات، دومین سرطان شایع در بین مردان و دومین دلیل مرگ و میر در اثر سرطان است. مردان مبتلا به سرطان پروستات که مورد درمان قرار گرفته اند، در معرض متاستاز قرار دارند چونکه در سرطان پروستات هم مانند سرطان های دیگر، تومور ابتدایی با تقویت بخش هایی از ژنوم توسعه پیدا می کند.
در این بیماری، گسترش سلول های سرطانی می تواند از ناحیه پروستات آغاز شود و به دیگر بخش های بدن بخصوص استخوان ها و گره های لنفاوی برسد. این بیماری در مراحل پیشرفته تر می تواند مشکلاتی را در ادرار کردن، وجود خون در ادرار یا درد در ناحیه لگن و کمر در هنگام ادرار به وجود آورد. یکی دیگر از نشانه های این بیماری که بعدها ظاهر می شود، کاهش سطح گلبول های قرمز خون است.
این پژوهش با کمک یک الگوریتم کامپیوتری که برای شناسایی ژن های در رابطه با سرطان ابداع شده، ژنی موسوم به ” NSD2″ را نشان داد. پژوهشگران در یک بررسی توانستند ژن مربوط به سلول های تومور را خاموش کنند و گسترش سرطان را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.
“آنتونینا میتروفانوا” (Antonina Mitrofanova)، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه راتگرز و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: هم اکنون، پزشکان می توانند چگونگی رشد سرطان را در یک بیمار مبتلا به سرطان پروستات تشخیص دهند اما توانایی تشخیص امکان گسترش آنرا ندارند. اگر ما بتوانیم امکان گسترش سرطان را در زمان تشخیص درک نماییم، می توانیم برنامه ای برای درمان هدفمند آن داشته باشیم و امکان گسترش آنرا زودتر کاهش دهیم.
میتروفانوا و همکارانش در جستجوی یک داروی احتمالی برای هدف قرار دادن ژن NSD2 هستند و پزشکان را تشویق می کنند تا این ژن را در بررسی های خود در نظر بگیرند. این کار به آنها کمک خواهد نمود زودتر از متاستاز سرطان در بیمارانی که در شرایط وخیم به سر می برند، پیشگیری کنند.
باآنکه این الگوریتم کامپیوتری، جهت بررسی سرطان پروستات مورد استفاده قرار گرفته اما میتروفانوا باور دارد که می توان از آن جهت بررسی گسترده تر انواع سرطان بهره برد.
این پژوهش، در مجله ” Nature Communications” به چاپ رسید.