کودک-ربات اندرویدی ژاپنی با توانایی ابراز احساسات!بعلاوهفیلم

نیوزتل: دانشمندان دانشگاه اوزاکا ژاپن موفق به ابداع یک کودک-ربات شده اند که می تواند احساسات انسانی را در چهره خود بروز دهد.

به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، ژاپنی ها همیشه عاشق ربات ها بوده اند و هیچ شکی در آن نیست. در همین راستا، به تازگی گروهی از محققان دانشگاه اوزاکا(Osaka) این علاقه را به سطح جدیدی برده اند.

چهره ربات اندرویدی آنها که “آفه تو”(Affeto) نام دارد، قادر به تعامل و ابراز احساسات مشابه با یک کودک است. این ربات می تواند حالت ها و حرکات سر و صورت یک کودک را شبیه سازی کند.

نسل اول این مدل از ربات های اندرویدی در سال ۲۰۱۱ ساخته شد. حالا نسل دوم آن یک جهش بزرگ رو به جلو بوجود آورده است.

این ربات ها به طریقی ارتقا یافته اند که حالت چهره آنها بیشتر شبیه به کودکان است و می تواند احساسات را به شکل طبیعی منتقل کند. بنابراین، نسل دوم آنها سطحی بالاتر و عمیق تر از نظر احساسات دارد که می تواند منجر به تعامل بهتر با انسان شود.

محققان دانشگاه اوزاکا با مطالعه ۱۱۶ نقطه مختلف صورت شروع کردند. این کار برای اندازه گیری و درک حرکات ربات به روش سه بعدی انجام شد. سپس دستگاه های تغییر شکل دهنده زیر این نقاط معین از صورت که توسط محققان انتخاب شده بود، کار گذاشته شد.

این دستگاه های تغییر شکل دهنده باعث تغییر شکل صورت ربات و در نتیجه ابراز احساسات توسط آن می شوند که آنرا به شکل انسانی بیشتر شبیه می کند.

این حرکات شامل بستن چشم، بالا بردن پلک ها، حرکات لب و غیره است.

محققان در نهایت این تغییرات را با استفاده از یک مدل ریاضی اندازه گیری کردند تا داده ها را بر روی کیت الگوهای حرکتی سطح آن تعیین کنند.

محققان با موفقیت توانستند دستگاه های تغییر شکل چهره را به گونه ای تنظیم کنند که بتوانند به صورت دقیق حرکت صورت را در چهره “آفه تو” تولید کنند.

ضمن اینکه محققان با استفاده از پوست مصنوعی این حرکات را بهبود بخشیدند.

“هیساشی ایشی هارا” محقق اصلی این مطالعه اظهار داشت: ساختن چهره ربات های اندرویدی بسیار دشوار است. داده های دقیق به ما این امکان را می دهد که به صورت موثر کنترل حرکات صورت را برای بیان احساسات بیشتر همچون لبخند و اخم کردن برنامه ریزی نماییم.

نسخه فعلی این کودک-ربات با هدف ابراز احساسات یک کودک دو ساله بوجود آمده است. این ربات برای مطالعه مراحل اولیه توسعه زمینه اجتماعی در انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه های قبلی، ظاهر واقعی یک کودک را نداشتند، ازاین رو قادر به درک پیچیدگی های تعامل انسان و ربات نبودند.

در بسیاری موارد، افراد نمی توانستند همانطور که با انسان ها ارتباط برقرار می کنند، به شکل طبیعی با ربات ها صحبت کنند. محققان امیدوارند با استفاده از این ربات جدید، بر این چالش غلبه کنند و روابط انسانی و ربات ها را بهبود بخشند.

هدف محققان از ساخت و توسعه این ربات ها این است که ربات ها احساسات خویش را با آنها به اشتراک بگذارند.

آفه تو یک گام عالی برای بهبود خدمات و تعامل انسان و ربات است و ما فقط می توانیم به نظاره بنشینیم تا ببینیم در آینده چه می گردد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4