محققان انگلیسی: داروها بر بافت ریه اثر مخرب دارند

نیوزتل: مطالعه اخیر پژوهشگران ˮدانشگاه منچسترˮ(Universities of Manchester) نشان داده است داروهایی که افراد برای درمان برخی از بیماری ها مصرف می کنند، اثرات منفی بسیاری بر بافت ریه دارند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ۲۷ دارویی که برای درمان خیلی از بیماری ها مانند التهاب مفصل، سرطان و قلب تجویز می شوند و در اغلب مواقع بیماری افراد را هم درمان می کنند، می توانند اثرات نامطلوب و خطرناکی بر روی دستگاه تنفس افراد داشته باشند.
این مطالعه توسط پژوهشگران “دانشگاه منچستر”، “دانشگاه لیدز “، “دانشگاه شفیلد”، “پزشکان مرکز تحقیقات پزشکی NIHR Manchester “، “مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی درمانی سلطنتی Trust “، “بیمارستان NHS “و “سازمان اروپایی تحقیقات و درمان سرطان” (EORTC) انجام شده است. پژوهشگران در این مطالعه به بررسی ۶۲۰۰ بیمار پرداختند.
پژوهشگران این مطالعه در پروژه ای که توسط اتحادیه اروپا و “موسسه داروسازی اروپا” برای توسعه تکنیک های تصویربرداری برای مدیریت “داروهای تحریک بیماری ریه بینابینی”(DIILD) در حال انجام می باشد، دخیل هستند.
بیماری ریه بینابینی یا ILD نامی کلی برای چندین نوع متفاوت از بیماری های ریوی بوده که عموما سبب زخم شدن بافت های ریوی می شوند.
باآنکه “داروهای تحریک بیماری ریه بینابینی” می تواند سبب دشواری در تنفس، التهاب و “فیبروز”(fibrosis) شود اما گاهی اوقات خطر و عوارض جدی اینگونه داروها چند سال بعد از مصرف دارو آشکار می گردد. سالانه بین ۴.۱ تا ۱۲.۴ میلیون فرد در جهان به بیماری ریه بینابینی مبتلا می شوند.
پژوهشگران با بررسی بیماران و انجام آزمایشات دریافتند که میزان مرگ و میر بر اثر مبتلا شدن به بیماری های ریوی بیشتر از ۵۰ درصد است و این درحالی است که ۲۵ درصد از آن به علت استفاده از داروی نامناسب و مبتلا شدن به بیماری های تنفسی بوده است.
استروئیدها شایع ترین داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری ریه بیابینی بودند، اما هیچ مطالعه ای تاثیر درمانی آنها بر این بیماری را تابحال تایید نکرده است.
“جان واترتون”(John Waterton)، استاد دانشگاه منچستر اظهار داشت: باآنکه درباره این مورد مطالعات گسترده ای انجام نشده است اما می توان اظهار داشت که عوارض جانبی داروها بسیار بربافت ریه اثرگذار است.
دکتر “نازیا چادوری”(Nazia Chaudhuri)، استاد ارشد دانشگاه منچستر و پزشک متخصص “بیمارستان Wythenshawe” اظهار داشت: پزشکان باید در مورد مسمومیت های ریوی و عوارض جدی بعضی از داروها آگاهی داشته باشند. با مصرف داروهای جدیدتر که در بازار عرضه می شود، این مشکل باز هم افزایش خواهد یافت اما ما با کمک دیگر پژوهشگران در حال کوشش برای یافتن روشی نوین برای درمان و تشخیص این بیماری هستیم.
این مطالعه در مجله “Clinical Medicine” منتشر گردید.