دسته ایکس باکس برای افراد ناتوان جسمی طراحی شد

نیوزتل: شرکت ˮمایکروسافتˮ با ابداع دسته های بازی ˮایکس باکسˮ، امکان بازی کردن را برای افراد مبتلا به ناتوانی های جسمی هم فراهم نموده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از وییرد، شرکت “مایکروسافت” حدود سه سال پیش، با هدف کمک به افراد معلولی که به بازی های “ایکس باکس” علاقه دارند، ابداع یک دسته کنترل را آغاز کرد.
ایده ابتدایی این شرکت، ابداع ابزاری بود که بین دکمه های دسته و ویلچر ارتباط برقرار کند تا کنترل آن، با فشار زانو یا پای کاربر ممکن باشد. نتیجه این ایده، ابداع “دسته سازگارشونده ایکس باکس” (Xbox Adaptive Controller) بود.
این ابزار، یک جعبه کوچک و ساده است که دو دکمه بزرگ سیاه رنگ و یک دکمه چرخشی کوچکتر دارد. این کنترل، به ۱۰ جک ۳٫۵ میلی متری و دو پورت USB مجهز است که امکان کنترل بازی را برای کاربر معلول فراهم می آورد.

“بریس جانستون”(Bryce Johnston)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: ما سالها روی طراحی این کنترل کار کرده ایم. دسته کنترل برای برخی افراد، یک محدودیت به حساب می آید. شرکت ما برای مرتفع ساختن این محدودیت، با سازمان های خیریه ای همچون “بنیاد سربرال پالسی”(Cerebral Palsy Foundation)، “وارفایتر اینگیجد”(Warfighter Engaged)، “بنیاد ایبل گیمرز” (The AbleGamers Foundation) و “اسپیشل افکت” (SpecialEffect) همکاری کرده ایم تا کنترل هایی برای افراد مبتلا به معلولیت های جسمی ابداع نماییم.
“کریس کوجاوسکی”(Chris Kujawski)، طراح ارشد ایکس باکس اظهار داشت: شاید طراحی این دسته، ساده به نظر برسد. بعد از آنکه کاربران از شیب تند و تیزی لبه نمونه های ابتدایی اظهار ناراحتی کردند، نسخه های بعدی با شیب کم و لبه مدور عرضه شد. سپس گروه طراحان، سه شیار روی دسته قرار دادند تا کاربران، آن را به راحتی روی ویلچر یا میز نصب کنند. حتی طراحی بسته بندی این محصول به صورتی است که باز کردن آن برای کاربران، ساده باشد.

“بیل دونگان”(Bill Donegan)، مدیر پروژه های بنیاد خیریه “اسپشیال افکت” اظهار داشت: من باور دارم این دسته کنترل، بسیار انعطاف پذیر است و نشان داده است شرکت مایکروسافت و شرکایش، چقدر در رسیدن به این هدف، کوشیده اند.