منتخب تصاویر فضایی روزهای اخیر از جهان غرق آتش و یخ تا کمان رنگارنگ کهکشان راه شیری

نیوزتل: پایگاه خبری ˮاسپیسˮ، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر نمود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از تصاویر فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نموده است.
فوران ذرات آبستن از خورشید

تصویر اخیر ثبت شده تلسکوپ فضایی “رصدخانه پویایی شناسی خورشید”(Solar Dynamics Observatory)، فوران ذرات آبستن از خورشید را نشان داده است. تلسکوپ مذکور، تصویر فوران ذرات آبستن از خورشید را در ۱۳ اوت ثبت نمود. در طول این فوران، جریان ناهموار ذرات خورشید، به ارتفاع چندین برابر قطر زمین افزایش پیدا کرد. رصدخانه پویایی شناسی خورشید از سال ۲۰۱۰ میلادی توسط ناسا ماموریت رصد خورشید را بر عهده دارد.
کمان رنگارنگ کهکشان راه شیری

“پتر هورالک”(Petr Horálek) عکاس “رصدخانه جنوبی اروپا”(ESO) تصویری حیرت آور از کمان رنگارنگ کهکشان راه شیری در “رصدخانه لاسیا”(La Silla Observatory) در کشور شیلی آمریکای جنوبی ثبت کرده است. در زیر این کمان، “ابرهای ماژلانی”(Magellanic Clouds) و دو کهکشان کوتوله قرار دارند. سیاره بزرگ و روشن مشتری در سمت راست تصویر و در فاصله ۳.۶ متری تلسکوپ نوری رصدخانه جنوبی اروپا قابل مشاهده می باشد. تلسکوپ نقره ای سمت چپ تصویر، “تلسکوپ زیر میلیمتری سوئدی رصدخانه جنوبی اروپا”(Swedish-ESO Submillimeter Telescope) است.
جهان غرق آتش و یخ

“الکساندر گرست” (Alexander Gerst) فضانورد آژانس فضایی اروپا، تصویری از “جزایر کوریل”(Kuril Islands) که یک مجمع الجزایر آتشفشانی شمال شرقی در ژاپن است و توسط ابرها پوشیده شده است، از ایستگاه فضایی بین المللی ثبت و در حساب کاربری توییتر خود با جمله “جهان غرق آتش و یخ ” منتشرکرد.
مدل کامپیوتری از میدان مغناطیسی خورشید

ناسا در شبکه اجتماعی خود یک مدل کامپیوتری از خورشید را منتشر نموده است. این تصویر یک مدل کامپیوتری است که چشم انداز میدان مغناطیسی خورشید را نشان داده است و دانشمندان را قادر می سازد تا بر مناطق فعال خورشید نظارت بیشتری داشته باشند. با استفاده از “داده های زمان واقعی”(real-time data) گرفته شده از “رصدخانه پویایی شناسی خورشید”(Solar Dynamics Observatory) در ۱۰ اوت ۲۰۱۸، دانشمندان منطقه ای روشن و فعال در قسمت مرکزی خورشید را مشاهده نمودند. رصدخانه پویایی شناسی خورشید از سال ۲۰۱۰ میلادی توسط ناسا ماموریت رصد خورشید را بر عهده دارد. داده های این رصدخانه به دانشمندان کمک می نماید تا میزان تاثیر خورشید بر زمین و فضای نزدیک زمین را با مطالعه جو خورشید در مقیاس های کوچک فضا و زمان و در طول موج های مختلف به صورت همزمان درک کنند.
موقعیت جدیدترین فضاپیمای ناسا

بنابر گزارش ها جدیدترین فضاپیمای ناسا به نام “اینسایت”(InSight) نیمه راه خود به مقصد را پیموده است و در شرایط خوبی قرار دارد. اینسایت یک فضاپیما رباتیک سطح نشین مریخ است که مقرر است برای نخستین بار نقشه درونی مریخ را تهیه نماید. این فضاپیما در ساعت ۱۱: ۰۵ به وقت محلی ۵ می ۲۰۱۸ از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و مقرر است ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ بر روی سطح مریخ فرود بیاید و ماموریتش را برای جمع آوری اطلاعات آغاز کند. محل فرود “هامونه الیسیوم” دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ در نظر گرفته شده که در آن جا با بکار انداختن یک حسگر و یک پروب دما و همینطور انجام آزمایش علمی رادیویی برنامه مطالعهٔ ساختار داخلی مریخ صورت خواهد گرفت. اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ کیلوگرم بار مفید را دارد و این دفعه شامل تجهیزات علمی همانند لرزه سنج، جعبه سنسور بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و “پس بازتابگر(Retroreflector) لیزری”(وسیله ای که نوری را که از جهات مختلف به آن بتابد را به سمت منبع نور منعکس کند) می باشد.
یخ در ماه

دانشمندان با بررسی قطب های کره ماه، شواهد روشنی از وجود یخ آب در این قمر یافته اند.
گروهی از دانشمندان به رهبری “شوای لی” از دانشگاه هاوایی و دانشگاه براون ادعا کرده اند که شواهد قطعی از وجود یخ آب در قطب شمال و قطب جنوب کره ماه پیدا کرده اند.
محققان با استفاده از داده های ماهواره نقشه بردار کانی شناسی ماهواره ناسا(M۳) در مدار ماه گرد چاندرایان-۱ سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) کشف کردند که نه تنها آب در ماه موجود است، بلکه بر روی سطح این قمر به راحتی قابل دسترس است.
هم اکنون داده های M۳ حاکی از وجود قطعی ذخایر یخ در قطب های شمال و جنوب این قمر است.
یخ های جنوبی در غارهایی متمرکز شده اند که همیشه در سایه هستند، درحالی که یخ های شمالی به صورت گسترده ای توزیع شده اند و کمیاب هستند.
این نتیجه گیری برپایه سه نمونه از نشانه های طیفی مشخص از نور منعکس شده از این ذخایر انجام شده است که نه تنها حضور آب را نشان می دهند، بلکه طیف مادون قرمز مشخص کرد که بیشتر به حالت یخ است تا آب مایع یا بخار آب.
طبق گفته ناسا، یخ آبی که در دهانه های تاریک و عمیق ماه قرار دارد، در دمای کمتر از منفی ۱۵۷ درجه سانتی گراد است و نور خورشید هیچگاه به آنها نمی تابد که دمای آن را پایین بیاورد.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که این یخ ها یا روی سطح ماه هستند و یا در فاصله چند میلی متری سطح آن قرار دارند، از این رو برای استخراج در آینده آماده است.
ماهواره هواشناسی” آیولوس”

اولین ماهواره برای ردیابی بادهای جهان که به “آژانس فضایی اروپا” متعلق می باشد، ۲۳ اوت به فضا پرتاب شد.
ماهواره هواشناسی “آژانس فضایی اروپا” (ESA) موسوم به “آیولوس”(Aeolus)، بعد از یک تاخیر ۲۴ ساعته، ۲۳ اوت به فضا پرتاب شد.
آیولوس، ماهواره دیدبانی زمین آژانس فضایی اروپا، توسط شرکت فناوری هوافضا و صنایع جنگ افزاری اروپایی “ایرباس دیفنس اند اسپیس” (Airbus Defence and Space) طراحی و تولید شده است. پرتاب این ماهواره، در ساعت ۱: ۳۰ صبح پنجشنبه به وقت تهران، با موشک “وگا”(Vega)، از “پایگاه فضایی گویان”(CSG) فرانسه صورت گرفت.
آیولوس، اولین ماهواره ای است که به منظور اندازه گیری بادهای زمین در مقیاس جهانی به کار می رود و در حقیقت، می توان گفت شبکه ای برای مطالعه آب وهوا در مقیاس جهانی است که در فاصله ۳۰ کیلومتری استراتوسفر – دومین لایه بزرگ اتمسفر- قرار می گیرد. ماهواره آیولوس، برای اندازه گیری باد، از فناوری لیزر استفاده می نماید. هدف از ساخت این ماهواره، ارتقای سطح پیش بینی وضع هوا است. داده های آیولوس، به درک پژوهشگران در مورد تغییرات و شرایط آب وهوایی مناطق گرمسیری کمک خواهند کرد.