ابداع سنسوری که استرس را کاهش می دهد!

نیوزتل: یک شرکت انگلیسی، نوعی سنسور پوشیدنی ابداع کرده است که با بررسی الگوهای تنفسی کاربر، به کاهش سطح استرس و خونسرد ماندن او کمک می نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، در بین اختراعات جدید، شاهد ابداع فناوری هایی هستیم که به شکل اپلیکیشن ها و ساعت های هوشمند ظاهر می شوند و ورزش هایی را برای کاهش استرس پیشنهاد می دهند.
اکنون، شرکت انگلیسی “تینی لوجیکز” (Tinylogics) که سازنده فناوری های پزشکی است، ادعا می کند پلت فرم ساخت این شرکت موسوم به ” FOCI” می تواند استرس را کم کند. این ابزار، یک سنسور پوشیدنی بی سیم مجهز به یادگیری ماشینی است که ابعاد یک هندزفری را دارد و دور مچ دست بسته می گردد. FOCI، الگوهای تنفسی کاربر را از روی حرکات دیافراگم او ردیابی می کند.
مبنای ساخت این ابزار، پژوهشی است که نشان داده است هر یک از حالت های گوناگون شناختی، الگوهای تنفسی منحصر به فردی دارند. ترکیب یادگیری ماشینی، به FOCI این امکان را می دهد که برای بررسی صدا و ارزیابی دقیق تر حالت شناختی کاربر، الگوهای تنفسی او را یاد بگیرد. هنگامی که FOCI تشخیص دهد که کاربر، به تمرکز دوباره نیاز دارد، لرزش خفیفی به بدن او وارد می نماید و اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده، میزان تمرکز را با رنگ های گوناگونی نشان داده است.
لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این ابزار، تلفن همراه باید روشن باشد و امکان دارد بررسی تلفن همراه، تمرکز کاربر را از بین ببرد. این اپلیکیشن، برای مشخص کردن تمرکز و یا احساس خونسردی، از رنگ زرد و برای عدم تمرکز از رنگ خاکستری استفاده می نماید.

در بررسی صورت گرفته روی FOCI، اپلیکیشن این ابزار، بعد از یک دوره یادگیری چند روزه توانست حالت های شناختی کاربران را تشخیص دهد.
هرچند FOCI می تواند برای مدیریت استرس کارآمد باشد، شواهد کمی از میزان تاثیر آن وجود دارد. اگر پژوهش ها بتواند کارآیی ردیابی حالت های شناختی را ثابت کنند، FOCI، به ابزاری جهت استفاده پژوهشگران و پزشکان متخصص سلامت ذهنی تبدیل خواهد شد.