پهپادها جلوی قحطی را می گیرند

نیوزتل: یکی از کارکردهای اصلی زنبورهای عسل گرده افشانی دانه های گیاهان و میوه های مختلف است و حالا مقرر است این وظیفه بر عهده پهپادها گذاشته شود.

به گزارش نیوزتل به نقل از دیجیتال ترندز، همزمان با کاهش جمعیت زنبورهای عسل به دلیل تشدید آلودگی محیط زیست، نگرانی ها در مورد کاهش تولید انواع میوه و گیاه در جهان تشدید شده، زیرا گرده افشانی خیلی از این میوه ها و گیاهان توسط زنبورهای عسل انجام می گردد.
حال مقرر است پهپادها این وظیفه مهم را بر عهده بگیرند تا از نگرانی ها در این زمینه هم کاسته شود. یک شرکت آمریکایی می خواهد به همین منظور از پهپادهایی خاص به منظور گرده افشانی در زمین های کاشت درخت سیب به وسعت حدود ۱.۲ کیلومتر مربع بهره بگیرد.
شرکت یادشده در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار تعدادی از باغ های بادام را به همین روش گرده افشانی کرد و حالا می خواهد همین کار را به روشی دقیق تر در مورد باغ های درخت سیب انجام دهد. مسیر و سرعت حرکت پهپادهایی که به این منظور به کار گرفته خواهند شد از قبل برنامه ریزی شده و پرواز آزمایشی آنها هم بزودی انجام می گردد.
پیش از این از روش هایی مانند گرده افشانی با اسپری یا تراکتور یا دوچرخه هم استفاده شده، اما هیچ یک از این روش ها از دقت، کارآیی و سرعت لازم برخوردار نبوده اند و روش های پرهزینه و وقت گیر محسوب می شوند.
پهپادهای تولیدی شرکت دراپ کوپتر می توانند هر ساعت در زمین هایی به وسعت ۰.۱۶ کیلومتر مربع گرده افشانی کنند و قادر به پرواز در تاریکی شب هم هستند. با عنایت به اینکه تامین یک سوم محصولات غذایی جهان وابسته به گرده افشانی است و در ۲۵ سال اخیر یک سوم جمعیت حشرات عامل گرده افشانی نابوده شده اند، استفاده از این روش جایگزین اهمیت شایانی دارد؛ زیرا در غیر این صورت بخش زیادی از جمعیت جهان دچار سوء تغذیه می شوند.