ماهواره های دوقلوی ناسا به فضا پرتاب شدند

نیوزتل: شرکت اسپیس ایکس امروز(چهارشنبه ۲۳ مه) ماهواره های ناسا را با موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب کرد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX)، دو ماهواره جدید ناسا و پنج ماهواره ارتباطی “ایریدیوم نکست”(Iridium Next) را به فضا پرتاب کرد.
این ماهواره ها، ساعت EDT 3: 47(00: 17 به وقت تهران)، به همراه موشک “فالکون ۹”(Falcon 9)، از “پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ”(Vandenberg Air Force Base) در کالیفرنیا به پرواز درآمدند.
در این ماموریت، دو ماهواره “GRACE-FO” به فضا پرتاب شدند تا کار ماموریت “گریس”(GRACE) ناسا یعنی ردیابی حرکات آب در سراسر زمین را ادامه دهند.

در ماه ژانویه سال جاری، شرکت اسپیس ایکس، از تقویت کننده موشک فالکون ۹ در ماموریت “زوما” (Zuma) هم بهره برده بود. ماموریت زوما که برای نیروی هوایی آمریکا انجام شده بود، با سقوط این موشک به اقیانوس به پایان رسید اما محققان تشخیص دادند که موشک فالکون ۹، علت حادثه پیش آمده نبوده است. بعد از آخر ماموریت زوما، تقویت کننده جهت استفاده در یک فرود عمودی به پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدا بازگردانده شد و شرکت اسپیس ایکس، آن را برای پرواز امروز تعمیر کرد.
موشک فالکون ۹، در مرحله دوم، حدود ۱۲ دقیقه بعد از پرتاب، ماهواره های دوقلو را برای ماموریت GRACE-FO در مدار نزدیک به قطب قرار داد. سپس، به یک مدار بالاتر رفت تا ماهواره های ایریدیویم نکست را در جای خود قرار دهد. اسپیس ایکس تایید نمود که حدود یک ساعت بعد از پرتاب، این پنج ماهواره، با موفقیت به کار افتادند.

پنج ماهواره ایریدیوم، به مجموعه ای از ۵۰ ماهواره متعلق به شرکت آمریکایی “ایریدیوم کامیونیکیشنز” (Iridium Communications) محلق خواهند شد تا تعداد ماهواره ها به ۵۵ برسد.
ماهواره های GRACE-FO هم مقرر است ماموریت گریس را که کار آن، نقشه برداری از آب و یخ موجود در زمین با سنجش تغییرات دامنه جاذبه زمین از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ بود، ادامه دهند.