محققان دانشگاه هاروارد موفق شدند؛ ساخت دستگاه رباتیکی برای کمک به بیماران نارسایی قلبی

نیوزتل: تیمی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ˮهارواردˮ با همکاری بیمارستان کودکان ˮبوستونˮ، دستگاه روباتیکی برای کمک به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ساختند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از هربال، بهترین روش درمانی “نارسایی قلبی” عمل پیوند قلب است. بیماران مبتلا، پیش از عمل پیوند، دستگاه ” کمک رسان بطنی” (VADs) را به قلب خود متصل می کنند.
این دستگاه ظرفیت پمپاژ خون به بطن چپ را بالا می برد. به نحوی که خون کافی برای تمام بدن فراهم می گردد. با این حال ممکن است با پمپاژ مصنوعی این دستگاه، خون در بدن لخته شود که ممکن است باعث سکته مغزی یا قلبی شود. بنابراین برای پیشگیری از این خطر، باید از رقیق کنندهای خون در این دستگاه استفاده گردد.
در همین راستا، تیمی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه “هاروارد” با همکاری بیمارستان کودکان “بوستون”، دستگاه رباتیکی ساختند که بدون داشتن هیچ گونه عوارض جانبی از قبیل سکته، به ضربان منظم قلب کمک می نماید.
این ربات متشکل از سه بخش است. یک قالب نیم دایره ای که دور قلب قرار می گیرد، یک باند عضلانی برای انقباض قلب و یک بخش لنگر مانند برای ثبات قلب.
این دستگاه با موفقیت روی خوک های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته است.
نارسایی های قلبی معمولا زمانی رخ می دهند که یکی از دو بطن راست یا چپ نتواند به خوبی عمل کند.
این دستگاه رباتیک برای تمامی بخش های قلبی ساخته نشده است و تنها در “بطن” قلب قرار می گیرد.
این دستگاه بر خلاف دستگاه های ” کمک رسان بطنی” ( VADs) نیازمند رقیق کننده خون نیست و عوارض جانبی مانند تولید لخته در خون ندارد.
انتظار می رود که توسعه این دستگاه رباتیک به ۲۶ میلیون بیمار مبتلا به “نارسایی قلبی” در سراسر جهان کمک نماید. به خصوص به کودکانی که به علت عوامل ارثی، خون کافی ندارند.
گفتنی است این دستگاه هنوز روی انسان آزمایش نشده است و لازم است جهت استفاده آن روی بیماران، آزمایشات بالینی صورت گیرد.
مقرر است در آینده، اندازه “پمپ هوا” این دستگاه کوچک تر شود تا به راحتی قابل حمل باشد.
نتایج این مطالعه در مجله ” Science Robotics” منتشر گردید.