با ابداع یک پلتفرم مبتنی بر فناوری اصلاح ژن محقق می شود؛ تشخیص انواع بیماری ها تنها با یک اپلیکیشن

نیوزتل: در آینده ای نه چندان دور تنها چیزی که برای تشخیص انواع بیماری ها نیاز خواهد بود یک گوشی هوشمند، یک اپلیکیشن و یک کارت نشانگر به اندازه یک کارت اعتباری خواهد بود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، محققان به صورت مداوم در حال کار در حوزه پیش بینی بیماری های قریب الوقوع با کمک فناوری هستند و پیشرفت های زیادی در زمینه تشخیص فوری داشته اند.
مثال اصلی این موضوع، اختراع کارت نشانگر “کریسپر”(CRISPR) به مفهوم تناوب های کوتاه پالیندروم فاصله دار منظم خوشه ای است که یک فناوری اصلاح ژن به حساب می آید و می تواند بیماری های قریب الوقوع را تشخیص دهد.
این اختراع توسط موسسه “زیست علم ماموت”( Mammoth Biosciences) انجام گرفته است.
این دستگاه که به اندازه یک کارت اعتباری است، کاربر را در مورد بیماری های قریب الوقوع یا شرایط نامطلوب بهداشتی که بدن وی را تهدید کرده است، آگاه می کند.
این فناوری به همراه یک برنامه(اپلیکیشن) عرضه خواهد شد که بلافاصله در مورد تست انجام شده به شما گزارش می دهد.
تیم می خواهد به روشی مقرون به صرفه فرآیند تست و تشخیص بیماری ها را تسهیل کند.
سطح کارت نشانگر با پروتئین های کریسپر پوشانده می گردد و هرگاه پروتئین ها در تماس با ماده مورد آزمایش قرار بگیرند، آغاز به شکار بیماری ها و سایر عفونت ها از روی DNA می کنند.
اگر پروتئین ها هرگونه بیماری قریب الوقوع را تشخیص دهند، پروتئین نورانی می گردد. بعد از آن کاربران می توانند عکس را مستقیما به موسسه “ماموت” ارسال کنند، و آنها هم نتیجه و راه حل های احتمالی را در عرض ۳۰ دقیقه برای کاربر می فرستند.
این روش تست انقلابی حتی می تواند سرطان ها و عفونت ها را تشخیص دهد. از آنجائیکه این آزمایش با استفاده از فناوری کریسپر انجام می شود، می تواند علائم باکتری، ویروس یا دگرگونی مایعات بدن مانند خون، بزاق یا ادرار را تشخیص دهد.
برای کسانی که با اصطلاح کریسپر آشنا نیستند باید اظهار داشت که این ابزار می تواند برای ویرایش ژنوم مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری شامل یک پروتئین قابل برنامه ریزی است که می تواند یک DNA خاص را برش دهد و به قطعات کوچک تبدیل کند.
محققان توانایی کریسپر را در تشخیص ویروس هایی مانند HPV و Zika اثبات نموده اند، اما با این حال، تکنولوژی جدید عرضه شده توسط این شرکت ممکن است چندین سال طول بکشد تا به بازار برسد.
محققان به صورت مستمر در مورد تنوع و کاربرد کریسپر در روش های مختلف درمان و تشخیص پزشکی تحقیق می کنند. به تازگی، دانشمندان در موسسه “سالک”(Salk) یک ابزار را برای هدف قرار دادن RNA برای برش و جایگزینی ژن های بیماری زا با افراد سالم ابداع نموده اند.
در یکی دیگر از تحقیقات، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در تسریع حرکت ژنوم موفق به یک پیشرفت قابل ملاحظه شدند که این روش جدید اجازه ویرایش چندین ژن به صورت همزمان و کمک به تشخیص دقیق بیماری را می دهد.