یک فعال فناور با نیوزتل مطرح کرد؛ ساخت سامانه خودکار انتقال آب کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا

به گزارش نیوزتل، سامانه خودکار انتقال آب کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا توسط دانش بنیان ها طراحی شد که این سامانه قادر به استحصال آب مازاد برای احیا دریاچه های خشک و ارتقا راندمان آبیاری زمینهای کشاورزی است.

علیرضا فرهادی مجری و طراح سامانه خودکار انتقال آب کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: این سیستم مبتنی بر اینترنت اشیا صنعتی بوده و سبب ارتقا چشم گیر راندمان شبکه آبیاری بوستانها، فضای سبز و زمین های کشاورزی می شود.
استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به این که این سیستم مانند هر سیستم اینترنت اشیا صنعتی از دو زیر بخش اصلی سخت افزار (دانگل) که مشتمل بر سنسورها و عملگرها مجهز به مودمهای اینترنت اشیا صنعتی است و نرم افزار که مشتمل بر بخش محاسبات ابری اتوماسیون و کنترل از راه دور یا اسکادا می باشد، تشکیل شده است، اظهار داشت: ارتباط بین این دو زیر بخش توسط مودمهای مبتنی بر اینترنت اشیا صنعتی با برد بالا با توانایی کار در شرایط خیلی سخت محیطی نظیر شرایط موجود در استان خوزستان برقرار می شود.
مدیر شرکت دانش بنیان سامانه های شبکه و فرمان شریف اظهار داشت: سخت افزار شامل تابلو فرمان، ادوات اندازگیری میزان گشودگی دریچه ی آب، سطح تراز-دبی آب عبوری از کانال انتقال آب و مودم بی سیم، در کنار هر سازه تنظیمی یا دریچه زراعی کانال نصب می شود. نرم افزار هم دور از کانال خودکارسازی شده در اتاق فرمان تعبیه می شود.
فرهادی به کاربردهای این سیستم آبیاری اشاره نمود و اظهار داشت: ارتقا چشم گیر راندمان شبکه آبیاری بوستانها، فضای سبز و زمین های کشاورزی از راه برقراری تعادل لحظه ای بین عرضه و تقاضا، ارتقا نحوه تحویل آب به بهره برداران به شیوه برحسب تقاضا که بیشترین انعطاف پذیری در تحویل آب به بهره برداران را دارد و عدالت در تخصیص آب به بهره برداران از کاربردهای این محصول فناورانه به حساب می آید.
این فعال فناور استحصال مازاد آب قابل توجه از راه ارتقا راندمان شبکه آبیاری کشاورزی بمنظور مصارف شرب شهری و احیا دائم و پایدار دریاچه ها و تالاب های درحال خشک شدن، کنترل آب های مرزی، مانیتورینگ مستمر شبکه آبیاری بمنظور پیشگیری از برداشتهای غیرمجاز، تعیین فوری نقاط هرز رفت از شبکه و وجود اغتشاش و جبران سازی بلادرنگ آنها از راه کنترل از راه دور سازه های خودکار انتقال آب و امنیت سایبری بسیار بالا، تعیین دقیق و مکانیزه و اقتصادی نیاز آبی گیاه مستقل از پوشش گیاهی و تحویل خودکار آب به گیاه برابر با نیاز واقعی آبی گیاه را از دیگر کاربردهای این محصول عنوان نمود. فرهادی تصریح کرد: این محصول در استان خوزستان (کانال غدیر) به صورت پایلوت نیمه صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است و از مزایای آن میتوان به پیشگیری از هدررفت آب به میزان دو برابر آب شرب خرمشهر و آبادان از انتهای کانال غدیر از راه اتوماسیون این کانال و پیشگیری از برداشت های غیر مجاز و تعیین نقاط فوری هرزرفت شبکه آبیاری اشاره نمود.

منبع: