نانوژنراتورهایی که از امواج اقیانوس، انرژی تولید می کنند

نیوزتل: پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدید خود، نانوژنراتورهایی ابداع نموده اند که می توانند از امواج اقیانوس، انرژی تولید کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، امواج اقیانوس، بسیار قوی هستند و انرژی کافی را برای هل دادن شن و ماسه، سنگریزه ها و حتی گاهی تخته سنگ ها در بر دارند. از امواج اقیانوس می توان بعنوان منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده نمود. پژوهشگران آمریکایی، نانوژنراتورهای انعطاف پذیری ابداع نموده اند که به تقلید از حرکات جلبک دریایی می پردازند تا انرژی امواج آب را به الکتریسیته مورد نیاز برای تامین نیروی دستگاه های مبتنی بر دریا تبدیل کنند.
شبکه های سنسور در خیلی از نواحی ساحلی، اطلاعاتی را در مورد جریان های آب جمع آوری می کنند تا کمکی برای کشتی ها در مسیریابی و نظارت بر کیفیت آب باشند. این سیستم که یک نوع دریایی اینترنت اشیا محسوب می شود، بیشتر از باتری هایی تغذیه می کند که هر از گاهی باید تعویض شوند و این کار به زمان و هزینه نیاز دارد.
هم اکنون، امکان استفاده از انرژی های باد و خورشید وجود دارد اما این انواع انرژی برای کاربردهای زیر آب مناسب نیستند. پژوهشگران جهت استفاده از حرکت مداوم اقیانوس بعنوان یک منبع تجدیدپذیر انرژی، ابتدا دستگاه های شناور را ارائه دادند که انرژی موج را به الکتریسیته تبدیل می کردند. مشکل اینجاست که این دستگاهها در واکنش با امواجی که نوسان کمی دارند، کارآمد نیستند.
“نانوژنراتورهای تریبوالکتریک” (TENGs) که برای تولید الکتریسیته ساکن، به سطوح تکیه می کنند، می توانند راهی برای مقابله با این چالش باشند برای اینکه در برداشت انرژی از موج هایی که نوسان پایینی دارند، موثر هستند. این گروه پژوهشی، از گیاهانی که در بستر دریا هستند، برای ابداع انواع انعطاف پذیر نانوژنراتورهای تریبوالکتریک الهام گرفتند. آنها قصد داشتند از نحوه لرزش شاخه های جلبک دریایی تقلید کنند تا به شارژ سطوح تریبوالکتریک قابل انعطاف بپردازند و حرکت امواج را به الکتریسیته مورد نیاز برای ایجاد سنسورهای شناور دریایی تبدیل کنند.
نانوژنراتورهای تریبوالکتریک طی آزمایش ها توانستند در آب به بالا، پایین، عقب و جلو بروند و الکتریسیته تولید کنند. پژوهشگران از یک مخزن آب استفاده کردند تا نشان دهند که می توان از نانوژنراتورهای تریبوالکتریک بعنوان یک نیروگاه کوچک زیر آب بهره برد.
بگفته پژوهشگران، شاید این نانوژنراتورهای تریبوالکتریک بتوانند اتکا به باتری ها را در نواحی ساحلی کاهش دهند.
این پژوهش، در مجله “ACS Nano” به چاپ رسید.

منبع: