استفاده از لیزر برای اتصال هواپیماها به اینترنت

نیوزتل: شرکت ایرباس(Airbus، در کوشش برای ارتقای سطح ارتباطات لیزری اعلام نموده که می خواهد یک ترمینال ارتباطات لیزری به نام ˮاولترا ایرˮ(UltraAir) برای هواپیماها بسازد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این پیشرفت مهمی است برای اینکه از آن جایی که درخواست برای خدمات ماهواره ای رو به گسترش است، فرکانس های رادیویی که هم اکنون توسط ماهواره ها مورد استفاده قرار می گیرند مبتلا به اختلال شده اند. این تکنولوژی جدید به هواپیماها و ماهواره ها امکان برقراری ارتباط بدون نیاز به فرکانس های رادیویی را می دهد و بجای آن می توانند از لیزرهایی که داده ها بر روی آنها کدگذاری شده استفاده کنند که انتقال سریع تری فراهم می آورد و مستقیم به ماهواره هایی با فاصله ی زیاد متصل می شود.
طبق اعلامیه مطبوعاتی این شرکت هواپیمایی، به لطف استفاده از لیزر سرعت اینترنت در هواپیما به ۱.۸ گیگابایت بر ثانیه رسیده است.
ارتباطات ماهواره ای-لیزری
شرکت ایرباس می خواهد از لیزر برای اتصال هواپیماها به ماهواره های زمین ثابت استفاده نماید تا ارتباطات ماهواره ای در حین پرواز را بطور مطمئن و امنی بهبود بخشد.
این برنامه که با همکاری ایرباس و سازمان تحقیقات علمی-کاربردی هلند و دفتر هوا و فضای هلند انجام می گیرد، با هدف انتقال داده ها با سرعت چندگیگابایت بر ثانیه است.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود ترمینال “اولترا ایر” قادر به ایجاد ارتباط لیزری بین هواپیماها و ماهواره ها در مدار زمین ثابت خواهد بود این مدار در ارتفاع ۳۵ هزار و ۷۸۶ کیلومتر بالاتر از سطح دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد.
این فناوری مزایای زیادی دارد برای اینکه ارتباطات لیزری تداخل پیدا نمی کنند و قابل تشخیص نیستند. علاوه بر آن از آن جا که پرتوهای لیزر باریک هستند ترمینال ها می توانند نیروی کمتری مصرف کنند و امنیت بیشتری نسبت به سیگنال های رادیویی داشته باشند.
تا آخر سال ۲۰۲۱ نخستین آزمایشات با همکاری شرکت “Tesat” که زیرمجموعه ی ایرباس است انجام می شود و آزمایشات زمینی در سال آینده در تنریف(Tenerife) اسپانیا انجام خواهد گرفت. در این آزمایش اتصال بین ماهواره ی زمین ثابت و ترمینال اولترا ایر برقرار خواهد شد.
اجرای این برنامه در صنعت هوانوردی ممکنست دو تا چهار سال طول بکشد.
این پروژه مزایای آشکاری برای ارتش و هواپیماهای بی سرنشین دارد و ایرباس می گوید در طولانی مدت این فناوری به مسافران هواپیماها امکان اتصال به اینترنت با سرعت بسیار بالا را می دهد.

منبع: