چه زمانی مصرف مکمل ضد پیری اثرگذار است؟

به گزارش نیوزتل خراسان رضوی بیشتر افراد پیر شدن را یک حقیقت ساده از زندگی در نظر می گیرند و با کمال تعجب، خیلی از دانشمندان معتقدند که پیری بیماری قابل درمان است.
به نقل از نیوز، در سال ۲۰۱۵ گروهی از دانشمندان بین المللی اظهار کردند: «زمان آن فرا رسیده که پیری بیولوژیکی را بعنوان یک بیماری طبقه بندی نماییم. حتی سازمان بهداشت جهانی گام هایی را برای توسعه درک خود از روند پیری برداشته است.»
محققان این مطالعه موافق هستند که پیری یک بیماری است و می گویند پیر شدن با مصرف برخی مکمل ها کاسته می شود. به صورت خاص، محققان بر دو مکمل نیکوتینامید مونونوکلئوتید (NMN) و رسوراترول تمرکز کردند. در سالهای اخیر به علت گزارش فواید متابولیکی و توانایی افزایش طول عمر این دو مکمل مورد مطالعه قرار گرفته اند.
با استفاده از یک مدل پیچیده ریاضی، محققان نتیجه گرفتند که جوانان باید ۶ ساعت بعد از بیدار شدن از مکمل های NMN استفاده کنند تا بیشترین مزایا را داشته باشند و رسوراترول را شب مصرف کنند. برعکس، افراد مسن باید بعدازظهر از رسوراترول استفاده کنند.
محقق ایرانی دانشگاه واترلو کانادا، مهرشاد صدریا اظهار نمود: «واقعا مهم می باشد، تلاش کنید الگوی اشتباه مصرف را تغییر دهید تا پیری قابل درمان باشد. ما نباید مثل ۳۰ سال پیش فکر نماییم که وقتی فردی به ۷۰ یا ۸۰ سالگی رسید، باید بی حال و بیمار باشد.»
وی ادامه داد: «ما می توانیم این داروها را مصرف نماییم و طول عمر را افزایش دهیم و سلامت خویش را بهبود ببخشیم. این مطالعه نخستین قدم در درک این است که چه زمانی بهترین زمان مصرف مکمل ها برای جوانان و افراد مسن است.»
مدل ریاضی مورد استفاده توسط محققان برای شبیه سازی ساعت شبانه روزی و متابولیسم کبد بر روی موش طراحی شده است. مدل قابل تنظیم بود، ازاین رو توانست عملکرد کبد موش را در هر سنی شبیه سازی کند.
آنیتا لایتون، استاد ریاضیات کاربردی علوم کامپیوتر، داروسازی و زیست شناسی دانشگاه واترلو و محقق این تحقیق نتیجه گیری کرد: «زمان خوردن، آنچه خورده می شود، زمان خواب و زمان ورزش همه عواملی هستند که می توانند بر روی بدن، چگونگی پیر شدن و نحوه زندگی تأثیر بگذارند. افراد باید هنگام غذا خوردن مراقب باشند و از همزمانی اطمینان حاصل کنند چون همزمانی با سایر مواردی که در چرخه خواب، بیداری یا ساعت بدن آنان تأثیر می گذارد مانند قرار گرفتن در معرض نور می تواند در بدن ناسازگاری ایجاد نماید.»
نتایج این تحقیق در نشریه iScience انتشار یافته است.

منبع: