در سالگرد شهادت سردار سلیمانی؛ اینستاگرام پستهای از عکس تو هم می ترسند را حذف نمود

به گزارش نیوزتل در سالروز شهادت سردار سلیمانی، اینستاگرام علاوه بر حذف پست و عکس و مسدودسازی حساب کاربران در محکوم کردن این اقدام تروریستی به راه اندازی کمپین ازعکس تو هم می ترسند هم واکنش نشان داد.
به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، همزمان با سالروز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، کاربران فضای مجازی با پیوستن به کمپین «از عکس تو هم میترسند» در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نارضایتی خویش را نسبت به بی اخلاقی، زورگویی و دیکتاتوری اینستاگرام که خویش را داعیه دار آزادی بیان می داند، ابراز کردند اما باز هم این اقدام با واکنش خصمانه اینستاگرام روبرو شد. کاربران ایرانی با انتشار تصویری تایپوگرافی با مضمون «#ازعکس_توهم_میترسند» و نشر حداکثری این هشتگ، عشق خویش را به سردار دل ها ابراز کردند اما همانطور که پیشبینی می شد بازهم شبکه اجتماعی اینستاگرام، علاوه بر حذف پست ها و تصاویر در ارتباط با سالگرد شهادت سردار سلیمانی، صفحات پربازدیدی که در این کمپین حضور داشتند را هم مسدود و حذف نمود. اقدام اینستاگرام در حذف پست های کاربران ایرانی از سال قبل نمود بیشتری یافته و هر بار که کاربران ایرانی در محکومیت اقدامات تروریستی و غیر انسانی کشورهای متخاصم، دست به انتشار پستی می زنند، اینستاگرام آنرا حذف و یا صفحه کاربر را می بندد. این تصمیمات یکجانبه سال قبل در زمان شهادت سردار سلیمانی و بعد از آن، چندی قبل در زمان ترور شهید فخری زاده به وفور تکرار شد.
علی حیاتی از طراحان کمپین «#ازعکس_توهم_میترسند» در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به ایده راه اندازی این کمپین اظهار داشت: از سال قبل و به دنبال شهادت سردار سلیمانی، چندین بار صفحات من و برخی دوستانم در اینستاگرام که دارای دنبال کننده های بسیاری بود حذف شد. وی افزود: از ماه ها پیش درگیر تهیه طرح گرافیکی برای سالگرد حاج قاسم بودیم و از این مورد هم ترس داشتیم که با گذاشتن عکس ها و پوسترهای در رابطه با ایشان، بازهم صفحات ما در اینستاگرام که به شکلی کارگاه طراحی و کسب و کار ما به حساب می آید، مسدود شود. بنابراین بحث راه اندازی کمپین به ذهنمان رسید تا بتوان آنرا در فضای مجازی به اشتراک گذاشت و به شکلی یک حرکت اعتراضی در سالگرد شهادت سردار سلیمانی باشد. حیاتی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته خیلی از پست های در رابطه با شهادت سردار سلیمانی به وسیله اینستاگرام مسدود شد، اضافه کرد: از پنجشنبه شب تصمیم بر آن شد که عبارت «از عکس تو هم می ترسند» را تبدیل به یک تصویر کرده و آنرا در فضاهای مجازی مختلف به اشتراک بگذاریم. ما می دانستیم که کاربران بسیاری در فضای مجازی قصد دارند که تصویر سردار سلیمانی را به اشتراک گذاشته و ارادت خویش را به ایشان ابراز کنند اما قطعا صفحه آنها با تهدید از جانب اینستاگرام روبرو می شد. بنابراین راه اندازی این چالش، یک چاره بود. وی با تکیه بر اینکه این حرکت اعتراضی و درج هشتگ «#ازعکس_توهم_میترسند» با استقبال روبرو شد، اظهار داشت: اما به فاصله چند ساعت، ما متوجه شدیم که چندین بار پست ها و استوری های کاربرانی که دارای دنبال کننده بالا در اینستاگرام بودند، مسدود شد. به نظر می آید منهای الگوریتم های پیچیده این شبکه برای دیده شدن و نشدن برخی صفحات، ریپورتهای انسانی هم در این حوزه بی تاثیر نیست. چون که این میزان حساس شدن روی برخی صفحات و حذف آن در کمتر از یک دقیقه، بعید است توسط یک نرم افزار صورت گیرد. حتی ما الان شاهد می باشیم که این شبکه، پست کاربران را از روی مطالب انتشار یافته حذف می کند. حیاتی اظهار داشت: با این وجود برای هر آدم آزاده و عاقلی قابل اثبات است که چیزی به نام آزادی بیان که صاحبان اینستاگرام و امثال وی از آن صحبت می کنند صرفا یک شو و نمایش است و گاهی برای آنکه برخی مقاصد سیاسی خویش را پیش ببرند آنرا مورد استفاده قرار می دهند. در اصل چیزی به نام آزادی بیان به معنایی که خودشان شرح می دهند وجود ندارد. وی تصریح کرد: گفته می شود اینستاگرام به صورت قانونی به حذف موارد در ارتباط با خشونت و تروریسم اقدام می کند. اما آنچه ما می بینیم این است که اینها حتی تروریست را هم با نگاه خودشان تشخیص داده و مفهوم می کنند. بنابراین بزرگترین تروریست های دنیا را تروریست نمی دانند؛ منافقین آزاد هستند که هر مطلبی را روی اینستاگرام به اشتراک گذارند اما نسبت به محکومیت ترور سردار بزرگ کشور ما، قانون مسدودیت می گذارند. حیاتی با اشاره به اینکه در این دنیا ما باید قوی شویم، اضافه کرد: به علت نبود پلت فرم های بومی قوی ما به ناچار در زمین حریف بازی می نماییم. ما ناچاریم در این پلت فرم خارجی بجنگیم و اقتضائات آنها را قبول نماییم.
پیش از این هم یک کارشناس هوش مصنوعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد سازوکارهای فنی که شبکه اجتماعی اینستاگرام برای حذف پست های در رابطه با شهادت سردار سلیمانی به کار گرفت، توضیح داد و اظهار داشت: اتفاقی که در رصد محتوای اینستاگرام از نظر الگوریتمی می افتد را می توان به ۳ بخش استفاده از هوش مصنوعی، فیلترینگ و مدیریت گزینشی حساب های کاربری تقسیم کرد. اینستاگرام برای چهره هایی که قصد حذف کردن آنها را دارد از ابزارهای چهره نگاری با هوش مصنوعی استفاده می نماید و از این طریق مبادرت به شناسایی چهره های مدنظر و تصاویر مشابه آن می کند. وی تصریح کرد: علاوه بر الگوریتم ساختار چهره، اینستاگرام از روش فیلترینگ هم برای سانسور هشتگ ها استفاده می نماید. خیلی از هشتگ ها به علت ریپورت هایی که از جانب معاندان به این شبکه داده می شد، حذف و در فهرست فیلتر قرار می گیرد. به قول این کارشناس، اینستاگرام در روش سوم با مدیریت گزینشی حساب کاربران را می بندد. بررسی ها نشان داده است که می توان یک سری گزینه ها را برای فیلترینگ گذاشت و به شکلی اکانت بعضی کاربران را به صورت گزینشی مدیریت کرد؛ به این مفهوم که گزینش شود که اگر این اکانت ها، محتوایی با این مضمون منتشر نمودند مشکلی ندارد اما غیر از آنها، اگر اکانتی در مورد سردار قاسم سلیمانی محتوایی را منتشر کرد، این محتوا پاک شود. به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، سال قبل و به دنبال حذف پست ها و اکانت های کاربران ایرانی که ترور سردار سلیمانی را محکوم کردند، مبحث مقابله جدی با پلت فرم اینستاگرام از جانب خیلی از کارشناسان و فعالان فضای مجازی مورد مطالبه قرار گرفت و وزارت ارتباطات نسبت به مقابله با این اقدامات یکجانبه، مغرضانه و خلاف آزادی بیان وعده هایی داد. در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اقدام آمریکا در سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام را بی آبرویی برای آن کشور خواند و اظهار داشت: «قطعاً مقابل سانسور آمریکا در اینستاگرام می ایستیم.» اما این وعده تابحال محقق نشده است و ما همچنان با اقداماتی از این دست مواجه هستیم از طرفی متولیان فضای مجازی هنوز نتوانسته اند برای حمایت و اجرای یک پلت فرم جایگزین اقدام مناسبی انجام دهند. کارشناسان فضای مجازی معتقدند که همراهی اینستاگرام با اقدامات تروریستی کشورهای متخاصم از راه حذف اکانت و پست کاربران ایرانی و پیشگیری از آزادی بیان ایرانی ها در فضای مجازی، تنها یک دلیل می تواند داشته باشد و آن هم نبود قدرت سایبری و حاکمیت ایران در فضای مجازی و رویکرد منفعلانه مسؤلان است. این پلت فرم با حاکمیت مطلق بر فضای مجازی کشور ما، پست ها و محتوایی که به ظن خود ناقض خط مشی هایش است را فیلتر می کند و سانسورهای اینستاگرام به علت عدم حاکمیت سایبری و اقدام قاطع ایران برای مجاب کردن این شبکه به پذیرفتن قوانین و مقررات کشورمان، به دنبال هم تکرار می شود.