دبیر ستاد توسعه اتصال پذیری و ارتباطات: فعالیت ۴۰ درصدی دانش بنیان ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

به گزارش نیوزتل، دبیر ستاد توسعه اتصال پذیری و ارتباطات اظهار داشت: ۴۰ درصد از ده هزار شرکت دانش بنیان در حوزه ICT فعالیت دارند و فارغ التحصیلان این حوزه می توانند در این بازار نقش آفرینی کنند.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تور فناورانه الکامپ همزمان با بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی الکامپ به همت مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی در محل خانه فناوری و نوآوری ایران برگزار گردید.
هدف از برگزاری تورهای فناورانه، گسترش و ترویج ادبیات دانش و فناوری و همینطور شناسایی فرصت ها و چالش های صنایع ملی و ایجاد یک پل ارتباطی بین نهاد دانشگاه و صنعت است.
تور فناورانه نمایشگاه الکامپ در دو بخش برگزار شد که در قسمت اول، تعدادی از متخصصان حوزه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک همچون بابک خرمی، مدیرکل توسعه سیستم های ایرانسل، علیرضا صیدی، مدیرعامل ارتباطات مبین نت و کیارش عباس زاده بنیانگذار اسنپ فود طی سخنرانی هایی به معرفی مجموعه تحت مدیریت خود، راه های همکاری و سرمایه گذاری در این مجموعه ها پرداختند و در قسمت دوم از بعضی از شرکتهای برگزیده در نمایشگاه الکامپ بازدید شد.
محمد کرباسی، دبیر ستاد توسعه فناوری اتصال پذیری و ارتباطات هم از سخنرانان این تور فناورانه بود که در بحث خود، نخست به معرفی این ستاد، اهداف و مأموریت های آن پرداخت و اظهار داشت: این ستاد که همچون ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی است خرداد ماه سال قبل تاسیس شده و اهدافی چون توسعه منابع انسانی و بهم رسانی دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها با صنایع کشور، توسعه فرهنگ بومی سازی شبکه ملی اطلاعات، توسعه اتصال پذیری با اولویت هوشمندسازی صنایع و تقویت زیرساخت امنیت سایبری را دنبال می کند.
وی افزود: تجاری سازی و بازاریابی، توسعه فناوری های اولویت دار و نوظهور، پشتیبانی از نخبگان پژوهشگر و سرآمدان فناوری، فرهنگ سازی و ترویج سواد فناوری و رصد فناوری و شناسایی زیست بوم از مأموریت های ما در ستاد است.
کرباسی ضمن اشاره به اینکه ستاد توسعه فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات از چهار کارگروه تخصصی ارتباطات نسل جدید، اینترنت اشیاء و هوشمندسازی، ماهواره و سنجش از راه دور و امنیت سایبری تشکیل شده استخاطرنشان کرد: ۴۰ درصد از ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان کشور در حوزه ICT فعالیت دارند که همه آنها امروز در نمایشگاه الکامپ مخاطب ما هستند. این میزان حضور فعال شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه ICT نشان داده است که ما در این بخش از ظرفیت انسانی قابل توجهی برخوردار هستیم و فارغ التحصیلان این حوزه می توانند در این بازار نقش آفرینی کنند.
وی در قسمت پایانی سخنرانی خود به قانون جهش تولید دانش بنیان گریز زد و اظهار داشت: بر طبق این قانون که اجرایی شدن آن از سال پیش شروع شد، صنایع و شرکتهای بزرگ می توانند با تعریف پروژه های تحقیق و توسعه، هزینه های آنها را از محل مالیات خود پرداخت کنند.
به گفته او، اعتبار مالیاتی اولویت اول معاونت علمی است و اگر اجرایی سازی آن تا ۱۰ سال آینده استمرار پیدا کند، می تواند سهم علم و فناوری از GDP کشور را به جایگاه بایسته آن برساند.

منبع: