رئیس انجمن هوش مصنوعی مطرح کرد؛ تمام دانشجویان واحد درسی آشنایی با هوش مصنوعی می گذرانند

به گزارش نیوزتل، رئیس انجمن هوش مصنوعی اظهار داشت: در معاونت آموزشی وزارت علوم مقرر شد همه دانشجویان یک واحد درسی تحت عنوان آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن بگذرانند که می تواند شروع فرایند مهارت آموزی باشد.

به گزارش نیوزتل به نقل از وزارت علوم، محمدهادی زاهدی در نشست هم اندیشی اعضای انجمن هوش مصنوعی ایران با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تشریح کار ویژه این انجمن اظهار داشت: دانشگاه ها وظیفه تعلیم و تربیت نیروی متخصص را در حوزه های مختلف دارند و انجمن های علمی پلی هستند بین دانش و خلق ارزش تا علم را به فناوری تبدیل کنند.
وی توضیح داد: کشور ما در حوزه هوش مصنوعی و تولید علم رتبه هفدهم جهانی دارد که نشان داده است دانشگاه ها کارشان را در این عرصه خوب انجام داده اند؛ اما در همین حال در حوزه استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در زندگی روزمره، تصمیمات و دولت رتبه ۷۰ را در جهان داریم و این نشان داده است که مابین حوزه علم و فناوری و کاربرد آن خلائی وجود دارد.
مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم یکی از وظایف انجمن هوش مصنوعی را تبدیل علم هوش مصنوعی به دانش هوش مصنوعی عنوان نمود و اضافه کرد: ما در تلاشیم تا به ترویج علم هوش مصنوعی، آگاهی سازی و کاربردی سازی آن کمک نماییم.
رئیس انجمن هوش مصنوعی ضمن اشاره به هدف این انجمن در خصوص تشکیل شبکه نخبگانی هوش مصنوعی اظهار داشت: ما می خواهیم کسانی را که در زمینه هوش مصنوعی دانش و مهارت دارند با کسانی که به این فناوری نیاز دارند – مثل شرکت ها و سازمان ها – پیوند و این شبکه را تشکیل دهیم تا زیست بوم هوش مصنوعی ظرف دو سه سال آینده در کشور ما تکمیل شود.
زاهدی در مورد برنامه های پیش روی انجمن هوش مصنوعی اظهار داشت: در کشور تعداد زیادی فارغ التحصیل مستقیم رشته هوش مصنوعی وجود ندارد، اما افرادی که در رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و و رشته های مشابه تحصیل می کنند زیاد داریم که اگر این افراد با دوره های مهارتی خاصی آشنا گردند و کسب تجربه کنند، می توانند مکمل زیست بوم حوزه فناوری هوش مصنوعی شوند و خلق ارزش کنند.
وی خاطرنشان کرد: ما در منطقه به لحاظ فناوری در حوزه هوش مصنوعی جایگاه خوبی نداریم؛ مثلا امارات، ترکیه، عمان و حتی قطر از ما جلوتر هستند، اما هدفگذاری کرده ایم که تا چهار سال آینده حداقل در حوزه هوش مصنوعی و در حوزه فناوری یعنی رسیدن به محصول و خدمت جزو پنج کشور برتر منطقه باشیم.
رئیس انجمن هوش مصنوعی با نام بردن از چالش های موجود در حوزه هوش مصنوعی ازجمله مباحث در ارتباط با حریم خصوصی، اخلاق در هوش مصنوعی و مسائل مطرح در حوزه چت جی بی تی ها تصریح کرد: این مسائل در تمام دنیا مطرح هستند که چگونه می توانیم اخلاق را در حوزه هوش مصنوعی توسعه دهیم.
زاهدی تاکید کرد: در معاونت آموزشی وزارت علوم مقرر شده همه دانشجویان در کشور یک واحد درسی تحت عنوان آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن بگذرانند که این می تواند شروع فرایند مهارت آموزی برای همه دانشجویان کشور باشد.
وی ضمن اشاره به این که هوش مصنوعی یک فرا رشته است و منحصر به یک حوزه علمی خاص نیست، اظهار داشت: هوش مصنوعی نه فقط در حوزه مهندسی کامپیوتر، بلکه در علوم انسانی، فیزیک و شیمی هم وجود دارد و ما تلاش داریم به وزارت علوم در تدوین دروس و برنامه های درسی کمک نماییم تا هوش مصنوعی در همه ابعاد آموزش عالی و همه رشته ها و گرایش های تحصیلی گنجانده شود.