دستاورد دانش بنیان ها؛ افزایش تولید در مناطق کمتر برخوردار با کودهای نانویی ایران ساخت

نیوزتل: یک شرکت دانش بنیان با تولید کودهای نانو، چاره ای پایدار برای احیای خاک های فرسوده و افزایش تولید در مناطق کمتر برخوردار ارائه داد.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، حمیدرضا دری رییس هیأت مدیره یک شرکت فناور نانویی ابتدا درباب محصولات این شرکت و کاربرد آنها بیان کرد: محصولی که برای آن نشان دانش بنیان را گرفتن کرده ایم، جزو کودهای پیشرفته کشاورزی است که در عرصه کشاورزی به کار می آید. کودهایی که ما می سازیم از فناوری پیچیده تر و حرفه ای تری برخوردار می باشند تا بتواند نیازهای کشاورزی کشور را فراهم آورد.
وی اضافه کرد: ما برای چند محصول دانش بنیان برنامه ریزی کرده ایم. نخستین محصول اورمیک است که اوره را با یک پوشش چند لایه ارائه می دهد و ثبت اختراع آنرا نیز داریم. اوره یک کود شیمیایی برای خاک های کشاورزی است که در عین حالی که ازت بالایی دارد و خوب است، اما مضررات بسیاری هم برای خاک دارد. اوره خاک را فشرده می کند، سرعت رشد گیاه را بالا می برد و گیاه را به آفات حساس می کند. به همین دلیل، خیلی از کشورها بدنبال آن هستند که اوره را به نحوی کنترل کنند.
دری اظهار داشت: ما سیستمی مدرن را پیاده سازی کرده ایم و روی اوره سه پوشش لایه ای قرار داده ایم که شامل نه عنصر ریزمغزی و… می شود. این کار موجب می شود هنگامی که آب به اوره می رسد، بین مولکول های اوره و ترکیبات هیومیک، پلیمر برقرار شود. این پلیمر از فشرده شدن خاک جلوگیری می کند و جذب ازت توسط گیاه به آهستگی به انجام می رسد. خود اوره به تنهایی در صورت برخورد با آب در عرض سه روز مصرف می شود، ولی در وضعیت عادی ۱۲ تا ۱۸ روز زمان می برد تا ازت جذب شود. در نهایت، ما کارایی اوره را از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش داده ایم. این یکی از محصولات بسیار خوبی است که داریم. اورمیک علاوه بر اوره، ترکیبات ریزمغزی خاک را نیز فراهم می آورد و به سبب ترکیبات آلی که دارد، خاک را حاصلخیز می کند.
وی اشاره کرد: محصول بعدی ما کیتوکاپ است. کیتوکاپ محصولی حرفه ای است که از فناوری نانو در آن استفاده شده است. این محصول یک نوع مهارگر گیاهی، کنترل کننده بیماریهای خاکزی و هوازی به ویژه باکتری ها است. پایه ی این کود مس است و از نانوذره مس و نانو کپسول نیز در آن استفاده شده است. کیتوکاپ کارایی بسیار بالایی دارد.
رئیس هیأت مدیره این شرکت دانش بنیان افزود: سومین محصول ما کود بیست مایع است. در ایران کسی نیست که بتواند این کود را تولید نماید. این کود از قدرت بسیار بالایی برای تامین ازت فسفر و پتاس برخوردارست. هم در مصرف خاکی و هم در مصرف محلول پاشی به کار می آید. خاصیت خاص آن در استفاده از پهپادهای کشاورزی است. با توجه به این که پهپادهای کشاورزی رو به گسترش هستند، استفاده از کود جامد برای آنها محدودیت به وجود می آورد. برای اینکه در یک مخزن ده لیتری، ما نمی توانیم سه کیلو کود حل نماییم. اما ما می توانیم تا ده کیلو از کود بیست بیست مایع را در این مخزن استفاده نمائیم. این کودها کاملا حرفه ای هستند و در سطح جهانی و ایران منحصر به فرد هستند.
حمیدرضا دری درباب بزرگ ترین یا مهم ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: بزرگترین دستاورد مجموعه ما، به کارگیری تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی است. ما قاعده ای که بیش از پنجاه سال در این زمینه حاکم بود را حدودا کنار گذاشتیم و تکنولوژی های جدید را جایگزین آن کردیم. در پنجاه سال گذشته، شاهد رو به افول بودن خاک های کشور بودیم. اما با استفاده از این فنآوری، خاک پس از سه سال احیا می شود و در حین تغذیه گیاه، به سمت حاصل خیزی و پایداری تولید حرکت می نماییم. ما با افزایش مقاومت خاک و کارایی کودها، به کاهش هزینه های تولید برای کشاورزان کمک کرده ایم. علاوه بر این، ورود به بازارهای جهانی همچون موفقیت های بزرگ مجموعه ما محسوب می شود.
وی درباب کاربرد محصولات خود در عرصه مناطق کمتربرخوردار گفت: با توجه به این که این مدل کودها می تواند جایگزین خیلی از کودهای خارجی شود و هزینه تولید برای کل ایران را بطور قابل توجهی می کاهد، در نمایندگی های خود در استان سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق کمتربرخوردار، امتیازات ویژه ای را برای کشاورزان در نظر گرفته ایم. با ارائه شرایط مطلوب، تخفیفات مناسب و نظارت دقیق، بدنبال حل مشکلات کشاورزان در حوزه تامین مواد کودی، افزایش درآمد آنها و رونق کشاورزی در این مناطق هستیم.
دری درباب رقم اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم به وجود آمده توسط این مجموعه اظهار داشت: در مجموعه ما بصورت مستقیم ۲۴ نفر تحت پوشش بیمه مشغول بکار هستند و غیرمستقیم نیز حدود ۱۵۵ نفر با ما همکاری می کنند.