یافته محققان موسسه فناوری ماساچوست؛ تولید ابرخازن با ساندویچ کردن یک ژل بین دو لایه گرافن

به گزارش نیوزتل، محققان با استفاده از ساندویچ کردن یک ژل میان دو لایه گرافن ساختاری بوجود آورده و از آن برای تولید ابرخازن استفاده کردند.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، تصور کنید اگر تلفن شما همیشه روشن باشد و داده ها را پردازش کند، باتری آنچه مدت دوام خواهد داشت؟ سه ساعت؟ یک ساعت؟ نسل بعدی ادوات الکترونیکی نیازمند این نوع پردازش ها بود یعنی به صورت دائمی ضروری است که کار کنند که این به معنای احتیاج به مصرف دائمی انرژی است. باتری های فعلی توان تأمین چنین نیازی را ندارند.
ابرخازن ها می توانند مقادیر بیشتری انرژی را در همان فضای قبلی باتری ها ذخیره کنند. یکی از اشکالات ابرخازن ها فقدان قابلیت انعطاف پذیری آنها است. اخیرا محققان دانشگاه دوک و موسسه فناوری ماساچوست، موفق به ساخت ورق های گرافنی شدند که علاوه بر استقامت بالا از انعطاف پذیری هم برخوردار می باشند. این گروه نتایج یافته های خویش را در نشریه Scientific Reports منتشر نمودند.
گرافن از لایه ای اتم های کربن به ضخامت یک اتم ضخامت ساخته شده است. برای ایجاد ابرخازن، این گروه لایه ای از ژل منعطف را بین دو ورق گرافن به صورت ساندویچی قرار دادند. با این کار ساختاری منعطف برای تولید ابرخازن ساخته شد.
چنین ابرخازنی اگر احتیاج به خم شدن داشته باشد گرافن به سادگی می تواند تغییر حالت دهد. ساختار ساندویچی گرافنی را میتوان تا هشت برابر حالت اولیه خود کشید بدون اینکه عملکرد آن دستخوش تغییر شود. نتایج نشان داد که تا هزار بار میتوان این ساختار را کشید و باردیگر صاف کرد بدون اینکه صدمه ای ببیند.
این تیم اعلام نمود که این ساختار گرافنی می تواند حسگرها و باتری ها را هم متحول کند. لابراتوار های دیگری هم هم اکنون روی گرافن کار می کنند. بعنوان مثال، در دانشگاه جورج واشنگتن، محققان گرافن را با نانولوله های کربنی مخلوط کرده تا جوهر ایجاد کنند. این جوهر عملکردی شبیه به همان ژل را در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه دوک دارد.
طبیعت فوق العاده نازک گرافن سبب می شود که استفاده از آن برای لوازم الکترونیکی پوشیدنی مناسب باشد. فناوری پوشیدنی می تواند روزی مستقیم در لباس ما بافته شود یا در بدن ما تعبیه شود. برای چنین کاری، گرافن بسیار مفید و موثر است.

منبع: