در فراخوانی اعلام شد؛ پشتیبانی از هوش مصنوعی در کاهش هزینه های درمانی بیماریهای مزمن

نیوزتل: فراخوان پشتیبانی از کاربرد هوش مصنوعی در کاهش هزینه های درمانی بیماریهای مزمن در کشور تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ تمدید گردید.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با ارتقای نظام سلامت، پیشرفت عمده ای در مورد کنترل بیماری های واگیردار حاصل شده و بیماری های غیرواگیر هم اکنون بعنوان مشکل عمده بهداشتی در جهان و به صورت خاص در خاورمیانه مطرح است.
به دلیل افزایش روند مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر بخصوص در کشورهای درحال توسعه، سازمان بهداشت از دو دهه پیش بیماری های غیرواگیر را جز اولویت های بهداشتی در کشورهای درحال توسعه اعلام نموده است؛ به نحوی که ۸۰ درصد دلایل مرگ در کشورهای با درآمد پائین و متوسط بیماری های غیرواگیر برشمرده شده است که دراین میان چهار بیماری عمده (بیماری قلبی و عروقی، سرطان، بیماری انسدادی مزمن ریوی و دیابت) نقش اصلی را ایفا می کنند.
با عنایت به مدلهای درحال پیاده سازی ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت مقرر شد با همکاری ستاد هوش مصنوعی و رباتیک این مدلها در مورد فراخوان کاربرد هوش مصنوعی در کاهش هزینه های درمانی بیماری های مزمن هم پیاده سازی شود.
از این رو، به همت ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت جامعه هدف فراخوان پشتیبانی از کاربرد هوش مصنوعی در کاهش هزینه های درمانی بیماری های مزمن در کشور شرکتهای خصوصی دارای برنامه تولید، مجوز تولید و برنامه ارتقا ظرفیت تولید هستند.
از اهداف این فراخوان میتوان به بهبود شاخصهای سلامتی در تمام ابعاد آن، بهبود شیوه زندگی مردم در جهت ارتقا سلامت جامعه، ارتقای فرآیندهای پشتیبانی، تسهیل زمینه های اجرایی برنامه های کشوری تدوین شده در زمینه کنترل بیماری ها، جلب و ایجاد همکاری درون و بین بخشی و برنامه ریزی و همکاری در انجام برنامه های آموزش همگانی اشاره نمود.
اجرا و کاربرد رفتارها و اقدامات پیشگیری کننده، ارتقای اطلاعات (دانش بهداشتی)، افزایش مهارت های خودمراقبتی و توانمندسازی در مبتلایان بیماری های قلبی عروقی، سرطان، بیماری انسدادی مزمن ریوی و دیابت با استفاده از قابلیت های هوش مصنوعی و همینطور کاربرد برنامه های مراقبتی مبتنی بر شواهد و ارتقای عملکرد و کاربرد سیستم اطلاع رسانی همراه با برنامه های الکترونیکی (آنلاین) بیمار محور به منظور ردیابی و پیگیری نحوه درمان و پیشرفت این بیماری ها
جامعه هدف این فراخوان، شرکتهای خصوصی دارای برنامه تولید، دارای مجوز تولید و برنامه ارتقاء ظرفیت تولید است.
اطلاعات بیشتر از طریق ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت به شماره تلفن ۸۳۵۳۰ داخلی ۷۴۸۳ قابل دستیابی است.
متقاضیان تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ فرصت دارند برای ثبت نام به نشانی www.khedmat.isti.ir رجوع کنند.