با ابلاغ مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی؛ استفاده از فیلترشکن غیرقانونی شد

به گزارش نیوزتل، با مصوبه اخیر شورایعالی فضای مجازی استفاده از فیلترشکن غیر قانونی اعلام گردید مگر در مواردی که مجوز قانونی آن دریافت شود.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، محمدامین آقامیری، دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی مصوبه شماره سه جلسه نود و ششم این شورا را با مبحث «بررسی راهکارهای افزایش میزان سهم ترافیک داخلی و مقابله با پالایش شکن ها» که در تاریخ ۱۹ دیماه به استحضار مقام معظم رهبری رسید برای اجرا ابلاغ نمود.
در بخشهایی از این مصوبه آمده است: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است ظرف مدت یک ماه طرحی را برای ترغیب تولیدکنندگان محتوا و کسب وکارهای فعال در سکوهای خارجی به منظور فعالیت آنها، صرفا در سکوهای داخلی آماده کند و برای تصویب در شورای معین عرضه نماید. هرگونه تبلیغ اشخاص حقوقی در بستر سکوهای خارجی غیر مجاز ممنوع می باشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان صداوسیمای ج. ا. ا، فرماندهی کل انتظامی ج. ا. ا، وزارت امور اقتصادی و دارایی و قوه قضاییه مکلف به اجرایی سازی و تأمین لوازم آن بوده هر ۳ ماه یکبار نتایج را به مرکز ملی فضای مجازی کشور عرضه می دهند. همینطور برپایه این مصوبه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی موظف به فراهم کردن امکان عرضه خدمات دولتی فراگیر و ضروری به صورت انحصاری در بستر سکوهای داخلی شد.
به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه خارجی در حوزه فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است خدمت «تحریمشکن» را به شکل مجانی فراهم آورد.
همچنین آن وزارت خانه موظف است در صورت تمایل بخش خصوصی، مجوز لازم را اعطا و زمینه را برای فعالیت آنها در عرضه خدمات تحریمشکن فراهم آورد.
از سوی دیگر با ابلاغ این مصوبه از جانب دبیر شورایعالی فضای مجازی، استفاده از ابزارهای پالایش شکن ممنوع می شود، مگر مواردی که دارای مجوز قانونی باشد.
متن کامل مصوبه را می توانید از اینجا مشاهده کنید.