با انتشار ویدئویی؛ گاف ربات انسان نمای تسلا هنگام تاکردن لباس فاش شد

نیوزتل: ایلان ماسک ویدئویی از ربات انسان نمای اپتیموس درحال تا کردن لباس منتشر نمود که بعدا مشخص شد یک راهبر ربات را در انجام این کار کنترل کرده است.
دریافت ۱۵ MB به گزارش نیوزتل به نقل از نیواطلس، ایلان ماسک ویدئویی از ربات انسان نمای تسلا درحال تا کردن یک تی شرت در شبکه اجتماعی ایکس به نمایش گذاشت که بسیار ایده آل بنظر می رسد اما بعد از آن ماسک در توییتی دیگر توضیح داد این ویدئو آنقدر که بنظر می رسد جذاب نیست. ده ها شرکت تلاش می کنند در سال جدید میلادی اولین ربات انسان نمای خودرا روانه انبارها و کارخانه ها کنند تا بطور واقعی مفید باشند و جایگزین نیروی انسانی شوند. اما برای انجام این امر ربات ها باید آموزش دریافت کنند؛ آنها باید راه رفتن با دوپا و برقراری توازن را بیاموزند و در کنار آن بتوانند دستورات را دریافت نمایند و کاری مفید انجام دهند بنا بر این برت ادکاک مدیر ارشد اجرائی شرکت فیگور هنگام نمایش ربات خودکار ۰۱ خود درحال فعال کردن ماشین قهوه ساز ادعا کرد عصر استفاده از چت جی پی تی در ربات های انسانی فرار سیده است. این ربات فقط با تماشای چند ویدئو از انسان های مختلف در حین انجام این کار توانسته آنرا انجام دهد. ایلان ماسک درپاسخ نیز ویدئویی را به اشتراک گذاشت که در آن ربات اپتیموس تی شرتی را از سبد برمی دارد و آنرا تا می کنداما مشکل اینجاست که اپتیموس به تنهایی تی شرت را تا نکرده است بلکه یک انسان ازراه دور آنرا راهبری می کند. ماسک حدود ۲۳ دقیقه بعد و در توییتی دیگر این امر را بطور واضح بیان کرد. البته بطور دقیقتر حدود ۲۰ دقیقه پس از انتشار یکی از کاربران به دستکشی کنترل ربات که در تصویر بود اشاره نمود و ماسک مجبور شد درباره ی آن شفاف سازی کند.
در این بین ادکاک به تمایز میان خودکار بودن و کنترل ازراه دور اشاره نمود. همین مورد نشان میدهد تسلا چه نوع رباتی ساخته است. ربات اپتیموس تسلا می تواند کارهای مختلفی از رقصیدن گرفته تا بستن بند کش را با کمک یک اپراتور انسانی انجام دهد. البته این بخش سخت ماجرا نیست بلکه بخش کارآمد یا جدید آنست اما این سوال باقی می ماند که اپتیموس چه کاری را می تواند به تنهایی انجام دهد. طی ماه ها و سال های آتی افراد با انبوه ویدیو های کوتاهی روبرو می شوند که در آنها ربات های انسان نما طیف وسیعی از کارها را انجام می دهند، این فعالیت ها به تدریج پیچیده تر می شوند و در نهایت ربات ها فعالیت ها را بطور خودکار انجام می دهند. البته واضح است که تسلا در هوش مصنوعی و خودمختاری پیشرفت های جدی دارد و مدت زیادی طول نمی کشد تا ربات اپتیموس نان تست بپزد و بر مته برق و همزن تخم مرغ مسلط شود اما بنظر می رسد ربات فعلی در این زمینه ها چندان کارآمد نیست.

منبع: